Środowe spotkania z historią wojskowości – Rejony forteczne Twierdzy Toruń

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”.

Na najbliższym spotkaniu opowiemy o rejonach fortecznych Twierdzy Toruń i związanych z nimi ograniczeniach budowlanych, kształtujących rozwój przestrzenny miasta od czasów nowożytnych, do początków XX w. Wyjaśnimy przyczyny odsunięcia przedmieść od centrum, a także powody budowy na tych terenach charakterystycznych budynków z „pruskiego muru”. Przybliżymy wykaz skomplikowanych przepisów, do których musieli dostosować się cywilni mieszkańcy fortecznego miasta oraz nauczymy uczestników rozpoznawać zachowane do dziś oznaczenia obszarów ograniczeń zabudowy i granic fortecznych działek.

 

Nie zabraknie też opowieści o tym, dlaczego w czasie budowy fortów, wycięto ponad 5 tys. ha podtoruńskich lasów i jakim cudem fabryka Drewitza, czy cegielnia Fenskego, mogły stać przy samym fortecznym wale.

Środową opowieść poprowadzi Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik naszego Muzeum, a w wolnych chwilach przewodnik po mieście i jego umocnieniach oraz pasjonat historii Torunia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę 24 kwietnia o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

__________

Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”

Termin: 24 kwietnia 2024 r., godz. 17.30

Prowadzący: Adam Kowalkowski

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń