Środowe spotkania z historią wojskowości – Przyczółek Mostowy historia miejsca

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem przybliżymy historię fortu Przyczółek Mostowy.

Pierwszy stały most przez Wisłę wzniesiono w Toruniu w 1500 r. Od razu też zaczęto zastanawiać się, jak zabezpieczyć nową konstrukcję przed zakusami wroga, któremu zależało na przejęciu budowli umożliwiającej pokonanie tak wielkiej przeszkody wodnej. Pomimo wielkiej wartości strategicznej mostu, do czasów napoleońskich wszelkie fortyfikacje służące jego obronie miały charakter polowy. Dopiero po ponownym przejęciu miasta przez Prusaków powstała koncepcja budowy stałych umocnień, chroniących lewobrzeżny kraniec przeprawy. W roku 1824 rozpoczęto budowę fortu, przejmującego obronę mostu. W ciągu następnej dekady powstało największe toruńskie dzieło obronne – tak duże, że jego powierzchnia była większa niż obszar miasta znajdującego się po drugiej stronie Wisły.

 

O tej niezwykłej budowli i roli jaką odegrała w dziejach Torunia opowie Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, a w wolnych chwilach przewodnik po mieście i jego umocnieniach oraz pasjonat historii Torunia.

 

Wszystkich chętnych, chcących poznać dzieje fortu, który oddał część swojego gruntu pod budowę dworca Toruń Główny, zapraszamy w środę, 26 czerwca o 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

 

Wstęp wolny.

 

 

___________

Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”

Termin: 26 czerwca 2024 r., godz. 17.30

Prowadzący: Adam Kowalkowski

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

____________