Środowe spotkania z historią wojskowości – Mitralieza Montigny M69

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza 27 marca br. o godz. 17.30 na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”, które poświęcone będzie broni dawnej.

Tym razem naszymi gośćmi będą panowie Sławomir Lewandowski i Marian Chojnowski, dwóch niezwykłych pasjonatów – specjalistów w dziedzinie bronioznawstwa – którzy na co dzień tworzą repliki dawnych elementów uzbrojenia.
Jedno z ich dzieł: 37-lufowy szybkopowtarzalny karbin salwowy – Mitrailleur Montigny M69 – znajduje się w krakowskim forcie 52 Borek. I to właśnie jej poświęcimy najbliższe spotkanie.

Na marcowym wykładzie, poznamy dzieje ostatniej realizacji średniowiecznej broni zwanej „organkami”, składającej się z zestawionych obok siebie kilkudziesięciu luf. Urządzenie to było w stanie oddać sześć salw w ciągu minuty, wysyłając w tym czasie 370 pocisków na odległość do 1600 kroków.
Nic dziwnego, że mitralieza siała postrach wśród piechoty przeciwnika i szybko zyskała nazwę Kugelspritz – rozpylacz pocisków.
Podczas środowego spotkania będzie można obejrzeć model austriackiej „Kugelśprycy” w skali 1:1 – przygotowany specjalnie na potrzeby naszego wydarzenia.

Wszystkich chętnych, chcących poznać dzieje tego niesamowitego urządzenia, zapraszamy w środę, 27 marca o godzinie 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp na spotkanie jest wolny.