Środowe spotkania z historią wojskowości – Historia toruńskiej kolei 1861–1945

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem zajmiemy się dziejami toruńskiej kolei.

 

Pierwszą linię kolejową uruchomiono w 1825 r. w Anglii. Aby pociągi wjechały do Torunia, potrzeba było kolejnych 36 lat i nie lada zabiegów, by pogodzić ze sobą szczelność fortecznego kordonu otaczającego miasto z otwartością i swobodą dawaną przez kolej. Na szczęście wojskowi i kolejarze doszli do porozumienia i 24 października 1861 r. pierwszy skład zajechał na nowo otwarty dworzec, mieszczący się na… dziedzińcu największego toruńskiego fortu. Tak rozpoczęła się nowa – kolejowa – era naszego miasta.

 

O problemach z wytyczeniem linii kolejowej, budowie pierwszego żelaznego mostu przez Wisłę i związaną z tym przebudową prawie połowy wewnątrzmiejskich umocnień oraz o wielu innych forteczno-kolejowych przepychankach mających wpływ na późniejszy rozwój Torunia, porozmawiamy już 29 maja.

 

Spotkanie poprowadzi Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, a w wolnych chwilach przewodnik po mieście i jego umocnieniach oraz pasjonat historii Torunia.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy w środę, 29 maja o godz. 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

 

Wstęp wolny.

 

 

____________

Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”

Termin: 29 maja 2024 r., godz. 17.30

Prowadzący: Adam Kowalkowski

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

 

________