Środowe spotkania z historią wojskowości – edycja specjalna

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, dwudziestą już odsłonę „Środowych spotkań z historią wojskowości”. Najbliższy, specjalny wykład, będzie poświęcony najnowszemu, 15. zeszytowi Atlasu Twierdzy Toruń, dedykowanemu toruńskiemu Fortowi VII – Tadeusz Kościuszko.

Podczas nietypowego, dwuczęściowego spotkania, będzie możliwość wysłuchania wykładu przybliżającego dzieje fortu, jak również zwiedzenia jego mrocznego wnętrza.
W pierwszej części, odbywającej się w Muzeum Twierdzy Toruń, autorzy publikacji opowiedzą o pracy nad wydawnictwem oraz przybliżą uczestnikom zawartą w nim tematykę.

plakat z murem ceglanym oraz napisami

Archiwum MOT

Lech Narębski przypomni dzieje budowy fortu i jego funkcję w systemie obronnym Twierdzy Toruń, a Marcin Orłowski opowie o tragicznych początkach II wojny światowej, gdy fort był więzieniem dla aresztowanych przez okupanta mieszkańców Torunia i okolic. Następnie uczestnicy przemieszczą się do Fortu VII (ul. Polna 1), by na miejscu obejrzeć zidentyfikowane niedawno pomieszczenia dawnego więzienia dla ludności polskiej i wysłuchać drugiej części opowieści o historii obiektu. Zwiedzanie potrwa około godziny.

Omawiany zeszyt Atlasu Twierdzy Toruń będzie można zakupić podczas spotkania w kasie Muzeum Twierdzy Toruń. Dostępne będą również niektóre numery archiwalne.
Wszystkich chętnych, chcących poznać historię Fortu VII, zapraszamy w środę 27 grudnia 2023 r. o godzinie 17.30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23. 

Jeśli to możliwe, prosimy o przybycie samochodami, by po spotkaniu móc przemieścić się na Fort VII. Prosimy również o wzięcie latarek. Zwiedzanie potrwa około godziny.
Dla uczestników spotkania będzie dostępny darmowy parking.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

____

Wydarzenie: Środowe spotkania z historią wojskowości – edycja specjalna

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Termin: 27 grudnia 2023 r., godz. 17.30

____

baner