Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XI – „Brama Kolejowa i most Bramy Lubickiej”

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza 25 stycznia 2023 r., o godz. 17:30 na pierwsze w tym roku wydarzenie z cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Podczas najbliższego spotkania przyjrzymy się dwóm interesującym obiektom toruńskiej twierdzy: Bramie Kolejowej i mostowi Bramy Lubickiej.

Pierwszy z nich to funkcjonująca do dziś Brama Kolejowa – tunel 52-metrowej długości wykopany w fortecznym wale. Drugi to most Bramy Lubickiej – odkryty podczas prac budowlanych w lutym 2018 roku. Oba są niezwykłe.

Brama Kolejowa jest jedyną w Polsce tego typu budowlą forteczną, wciąż spełniającą swoje funkcje. Co więcej, bardzo skomplikowaną pod względem konstrukcji i technologii wykonania – tunel biegnie po łuku, a zbudowano go bez przerywania ruchu pociągów. Druga konstrukcja – forteczny most – również nie ma odpowiedników na terenie naszego kraju. Co więcej, aby go zobaczyć, trzeba zejść pod ziemię.

Środową opowieść poprowadzi Adam Kowalkowski – pracownik naszego muzeum, specjalista problematyki historii wojskowości i Twierdzy Toruń, a w wolnych chwilach przewodnik miejski i pasjonat historii Torunia.

Plakat dot. "Środowego spotkania z historią wojskowości"

„Środowe spotkania z historią wojskowości” to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi i militarnymi z historii Torunia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę 25 stycznia o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!

_______________________

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika