Środowe spotkania z historią wojskowości – „3,7 cm armata rewolwerowa Hotchkiss-Gruson”

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”.

Tym razem naszymi gośćmi będą panowie Sławomir Lewandowski i Marian Chojnowski, dwójka niezwykłych pasjonatów – specjalistów w dziedzinie bronioznawstwa – którzy na co dzień tworzą repliki dawnych elementów uzbrojenia. Jedno z ich dzieł – 3,7 cm armata rewolwerowa Hotchkiss-Gruson – znajduje się w zbiorach Muzeum Twierdzy Toruń. I to właśnie tej broni będzie poświęcone najbliższe spotkanie.

Podczas styczniowego wykładu poznamy dzieje tego nietypowego urządzenia bazującego, co ciekawe, na francuskim prototypie. Armatę tę powszechnie wykorzystywano nie tylko do flankowania fortecznych fos, ale też jako wyposażenie okrętów czy wczesną broń przeciwlotniczą.

W trakcie spotkania będzie można obejrzeć model armaty w skali 1:1, umieszczony na kołowej lawecie polowej – przygotowany specjalnie na potrzeby naszego wydarzenia.

Wszystkich chętnych chcących poznać dzieje najpopularniejszego fortecznego działka flankującego przełomu lat 80. i 90. XIX w. oraz innych elementów fortecznego wyposażenia zapraszamy w środę 31 stycznia o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

_______

Wydarzenie: Środowe spotkanie z historią wojskowości

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Termin: 31 stycznia 2024r., godz. 17:30

_______