Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XIV – „Obiekty rozbudowy mobilizacyjnej Twierdzy Toruń”

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Najbliższy wykład poświęcimy najmniej znanym toruńskim budowlom fortecznym  – obiektom rozbudowy mobilizacyjnej.

Projekt: Adam Kowalkowski

W momencie wybuchu I wojny światowej, w Toruniu – podobnie jak i w innych twierdzach cesarskich Niemiec – rozpoczęto wnoszenie kolejnego pasa umocnień. W jego skład wchodziło 55 schronów piechoty, 14 schronów dla armat flankujących międzypole (tzw. tradytorów), 11 wartowni na wałach fortów, schron łączności i schron dla ciężkiego karabinu maszynowego (CKM).

Wszystkie te budynki wykonano z materiałów budowlanych pochodzących z rekwizycji w miejscowych składach. Obiekty kubaturowe i polowe pozycje wysunięte rozbudowy mobilizacyjnej miały powstać w ciągu 6 tygodni, a wykonać je miało 18 tys. robotników. Jednak w przypadku naszej twierdzy nie wszystko poszło zgodnie z planem…

O faktach i ciekawostkach związanych z pasem fortyfikacji rozbudowy mobilizacyjnej opowie Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik naszego Muzeum, a w wolnych chwilach przewodnik po fortyfikacjach i pasjonat historii Torunia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę, 26 kwietnia o godzinie 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Muzeum Twierdzy Toruń
„Obiekty rozbudowy mobilizacyjnej Twierdzy Toruń”
26 kwietnia br., godz. 17.30
Adam Kowalkowski