Spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem przy wystawie zdjęć pt. „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy”

Muzeum Podróżników im. Tony‘ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem przy wystawie zdjęć pt. „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy”, które odbędzie się w sobotę, tj. 25 maja 2024 r. o godz. 12.00. Natomiast w niedzielę tj. 26 maja br., o godz. 17.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie przez podróżnika.  Wystawa jest prezentacją zdjęć, które są relacją z wyprawy po Parku Narodowym Lemmenjoki, który znajduje się na północy Finlandii, daleko za kołem polarnym.

Fot. Rafał Król

Park utworzono w 1956 r. na wielkim obszarze 2850 km², a jego nazwa wywodzi się od rzeki Lemmenjoki, która wije się wśród wzgórz i lasów tej bezkresnej krainy. Teren jest ogromny i planując wyprawę podróżnicy wiedzieli, że waga sprzętu i żywności potrzebnych na całą trasę wyniesie przynajmniej 30 kg. Wpadli więc na pomysł, aby wykorzystać rzekę jako środek transportu. Zamiast wynajmu canoe, jak robią to miejscowi i turyści, postanowili użyć jednokomorowych pontonów (packraftów). Zdecydowali się spłynąć rzeką Lemmenjoki do samego końca – w pewnej odległości za osadą Njurgulahti rzeka Lemmenjoki wpada do wielkiego jeziora Paatari i tam kończy swój żywot jako ciek wodny… Historia ta ma swoje zakończenie, a dowiecie się Państwo jej treści już na najbliższym spotkaniu z podróznikiem.

Fot. Rafał Król

Zapraszamy Państwa gorąco do wysłuchania relacji z tej ekscytującej wyprawy i spojrzenie na zdjęcia ze szczególną uwagą, gdyż jest to ostatni moment aby zapoznać się z ekspozycją i obejrzeć piękno natury uchwycone w fotografiach. Wystawa będzie dostępna do 28 maja 2024 r.

Fot. Rafał Król

Wstęp na spotkanie jest wolny.

______

Wydarzenie: Spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem przy wystawie pt. „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy”
oraz oprowadzanie po wystawie

Autorzy prac: Borys Komander – podróżnik fotograf, Rafał Król – podróżnik, kierownik i pomysłodawca ekspedycji

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Termin spotkania: 25 maja 2024 r., godz. 12.00

Termin oprowadzania: 26 maja 2024 r. , godz.17.00

Uczestnicy wyprawy:

Borys Komander – podróżnik fotograf,

Rafał Król – podróżnik, kierownik i pomysłodawca ekspedycji

Jan Faściszewski – podróżnik, geograf

___