Spotkanie z prof. Hanną Brzuszkiewicz połączone z promocją monografii artystki

Zapraszamy na spotkanie z prof. Hanną Brzuskiewicz oraz promocję monografii pt. „Hanna Brzuszkiewicz – Tworzywo i Tchnienie”, które odbędzie się 25 marca 2023 r. o godz.12.00 w Ratuszu Staromiejskim.

Wydawnictwo towarzyszy wystawie indywidualnej prof. Brzuszkiewicz, którą można oglądać w Muzeum Okręgowym w Toruniu do 28 maja 2023 r.

rzeżba ,książka

Katalog do wystawy „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”.; fot. Natalia Golińska

Artystka jest osobowością rzeźby współczesnej. W 1958 została zatrudniona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie zorganizowała Pracownię Ceramiki. Rzeźbę wykładała ponad czterdzieści lat, prowadząc m.in. pracownię dyplomującą. W 1955 prof. Tadeusz Godziszewski, w którego pracowni Brzuszkiewicz obroniła dyplom, napisał do prof. Stanisława Horno-Popławskiego wykładowcy PWSSP w Gdańsku, iż rekomenduje ją do studiów podyplomowych, gdyż „Rzeźba współczesna jest dla niej życiem”[1]. Dwuletni pobyt w Trójmieście wzmocnił brawurową odwagę artystki w czerpaniu energii z prażywiołów, archetypów, z rozległego horyzontu humanistyki i wychylonych w przyszłość nurtów cywilizacji.

rzeżba postać mężczyzny

Popiersie Mikołaja Kopernika, 1966; fot. Natalia Golińska

Artystka prezentowała prace na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. w Italii, Niemczech, we Francji, w Japonii i Kanadzie), była doceniana, nagradzana. W 1973 dzięki Stypendium Rządu Włoskiego podróżowała po Italii nawiązując inspirujące kontakty, także z rzeźbiarzami ASP Rzymu i Florencji, m.in. prof. Ugo Lucernim. Książka  powstała w ścisłej współpracy z Prof. Hanną Brzuszkiewicz, pod redakcją Doroty Grubby-Thiede (ASP w Gdańsku) i Anny Kroplewskiej-Gajewskiej (MOT). W kalendarium ujęto fragmenty tekstów historycznych oraz eseje problemowe D. Grubby-Thiede i Magdaleny Howorus-Czajki (UG). Książkę współtworzą m.in. fotografie Andrzeja Skowrońskiego i Krzysztofa Deczyńskiego, w projekcie graficznym Miłosza Thiede). Na okładce znalazła się fascynująca rzeźba Hanny Brzuszkiewicz pt. Portret Pani Z (1965) z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie z Hanną Brzuszkiewicz.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

[1]Archiwum muzykolog Jolanty Ronczewskiej Córki St. Horno-Popławskiego. D. Grubba, Stanisław Horno-Popławski (1902-1997). Droga sztuki – sztuka drogi, red. nauk.. prof. Jerzy Malinowski, PGS, Sopot 2002.

 

_______________

Termin: 25 marca 2023r., godz. 12.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Autor wystawy: prof. Hanna Brzuszkiewicz

Katalog do wystawy: „Hanna Brzuszkiewicz – Tworzywo i Tchnienie”

Autor katalogu: Dorota Grubba-Thiede

Redakcja naukowa: Dorota Grubba-Thiede, Anna Kroplewska-Gajewska

Opracowanie graficzne: Miłosz Thiede

_______________

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika

 

Logo UNESCO. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika