Spotkanie promocyjne „Kolekcja archeologiczna TNT w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”

6 marca o godzinie 17:00 zapraszamy do Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16) prezentację kataloguKolekcja archeologiczna Towarzystwa Naukowego w Toruniu w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Wstęp wolny!

Na spotkaniu z autorami opowiemy o tym jak powstawał katalog, zarysujemy historię prezentowanej kolekcji oraz rozlosujemy wśród uczestników 10 bezpłatnych egzemplarzy katalogu.

W naszym wydawnictwie prezentujemy ponad 1100 obiektów wchodzących w skład jednej z największych i najcenniejszych kolekcji archeologicznych zgromadzonych przez polskie towarzystwa naukowe w drugiej połowie XIX i na początku XX w. Aż 990 zabytków pokazujemy na ilustracjach. Nasza praca zawiera również, publikowane w takiej formie po raz pierwszy, archiwalne metryczki Muzeum TNT oraz gipsowe kopie zabytków kamiennych wykonane w XIX w. Katalog udostępniamy w roku 100. rocznicy powrotu Torunia i Pomorza do Rzeczpospolitej oraz 145. rocznicy powstania Towarzystwa Naukowego w Toruniu, oddając zasłużony hołd jego założycielom i pierwszym działaczom, patriotom którzy na polu nauki i kultury dbali o zachowanie polskości Prus Królewskich.

Wydanie katalogu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych w 2019 r.