Spotkania kuratorskie przy obrazie „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego

Zapraszamy serdecznie w każdą środę i piątek o godz. 16.00 (od 4 maja do 29 lipca) do Ratusza Staromiejskiego na spotkania kuratorskie z p. kustosz Anną Kroplewską-Gajewską przy obrazie „Madonna pod jodłami” autorstwa Lucasa Cranacha Starszego.

Obraz, przedstawiający pełną wdzięku i elegancji Madonnę, która podtrzymuje nad poduszką Dzieciątko Jezus, uznawany jest przez wielu znawców za najpiękniejsze spośród licznych tego typu przedstawiań Cranach. I właśnie to wyjątkowe dzieło można podziwiać do końca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Relacja miedzy Madonną a Jezusem – skupiona i pełna wzajemnego oddania – jest kluczowa w odbiorze dzieła. Dzieciątko trzyma w dłoniach kiść winogron, które jest symbolem Eucharystii i Odkupienia. Duże znaczenie ma także delikatny woal, który przykrywa włosy Madonny i okala od dołu ciało Chrystusa – nawiązując do całunu, staje się w kompozycji także symbolem przyszłego cierpienia. Ozdobnymi zakończeniami poduszki są jubilerskiej roboty jabłka granatu, którego dojrzałe ziarenka uwidaczniają się spod pękniętej skorupy, symbolizując także miłość jak i cały Kościół. To symboliczne pogłębienie nie odbiera scenie jej naturalnego realizmu – urzekającej uczuciem miłości i ciepła. Madonna w całej swej świętości jest także młodą, piękną kobietą, której pogłębiona psychologicznie twarz oddaje uczucia matek w ogóle.

Tło tej rodzinnej sceny stanowi pejzaż, który przedstawia zalesione pagórki i góry o ostrych zboczach skalnych z zamkiem na szczycie. Znaczenie drzew iglastych (tu w obrazie jodeł) w symbolice chrześcijańskiej odnosić się może do nadziei oraz „do dziedzictwa niezniszczalnego, niepokalanego i niewiędnącego” (1 P 1,4). To dziedzictwo ukazane jest przez Cranacha niezwykle drobiazgowo z botaniczną dokładnością, ale także z fantazją. Widać, że Cranach podchodzi do przyrody z pietyzmem i szczerym zachwytem, które wyniósł ze szkoły naddunajskiej.

Liczba miejsc podczas każdego spotkania jest ograniczona, a koszt udział w wydarzeniu wliczony jest w cenę biletów wstępu. W przypadku nieobecności kustosza każdorazowo będziemy informować z zmianach w terminarzu spotkań.

Lucas Cranach Starszy (1472–1553), Madonna pod jodłami, 1510, olej na desce lipowej, 71 x 57 cm, wł. Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu

Prezentacja obrazu w Muzeum Okręgowym w Toruniu w 2022 roku jest możliwa dzięki przyzwoleniu Jego Ekscelencji Metropolity Wrocławskiego ks. arcybiskupa dr. Józefa Kupnego i uprzejmości ks. dr. Adama Derenia – dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego.