Wystawa „Szymon Szumiński (1936-1986) – malarstwo”

Wystawa pt. Szymon Szumiński (1936-1986) – Malarstwo jest trzynastą ekspozycją z zapoczątkowanego w 2007 roku cyklu, w którym Muzeum Okręgowe w Toruniu prezentowało dorobek twórców związanych z naszym miastem. Tym razem eksponujemy twórczość wybitnego toruńskiego kolorysty, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych UMK, którego twórczość obfitowała w martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i akty. Spośród trzech składników obrazu – formy, koloru i światła – to kolor jest u toruńskiego malarza jest najistotniejszy.

Pośród pejzaży na szczególną uwagę zasługują te, które ukazują przedmieścia Torunia – proste domy i dobudówki, tak jakby malarz wyszukiwał rytmy przez nie tworzone, a nie wyjątkowe kształty. Linie energetyczne stanowiły często porządkujący element kompozycji, a naroża ścian prostych budynków tworzyły razem harmonijny układ czasem tylko zachwiany nieregularnie wygiętym drzewem. Lubił przedstawiać żywioł wody w licznych marinach. Lubił też przedstawiać potoczne życie zwykłych ludzi, których na obrazie zatrzymał pomiędzy kupowaniem owoców i warzyw na jarmarku.

Malarz od 1966 roku wynajął pracownię przy ul. Szerokiej 33, którą odwiedzali reprezentanci niemal wszystkich środowisk – od kolegów malarzy aż po odwiedzających Toruń gości z za „żelaznej kurtyny”. Wszyscy bywalcy pracowni Szymona – jak powszechnie był nazywany i jak sygnował swoje obrazy – odnajdywali w niej nie tylko atmosferę pracy i sztuki, lecz także wyjątkowe poczucie humoru gospodarza i jego otwartość na drugiego człowieka.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów muzeów w Toruniu, Szczecinie, Bydgoszczy i Grudziądzu oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawie towarzyszy publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wystawie towarzyszy katalog, który zakupić można w tym miejscu >>> SKLEP

Anna Kroplewska-Gajewska
Szymon Szumiński (1936-1986) – malarstwo
Ratusz Staromiejski
Wystawa czynna: 2 lutego – 31 marca 2021
Kurator: Anna Kroplewska-Gajewska