,,OBRAZowe opowiadania” – nowy cykl spotkań ze sztuką w Ratuszu Staromiejskim

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych malarstwem i rzeźbą polską do uczestnictwa we wznowionych spotkaniach z cyklu ,,OBRAZowe opowiadania” odbywających się w murach Ratusza Staromiejskiego w każdą pierwszą środę miesiąca. Spotkania będą nawiązywały do cyklu OBRAZowo rzecz ujmując…”, który organizowano w latach 2019–2020.

Pierwsze spotkanie obędzie się 4 października 2023 roku o godzinie 11.00. OBRAZowo opowiadać o zagadnieniach malarstwa i rzeźby polskiej w ratuszowej galerii będzie kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej Pani Anna Kroplewska-Gajewska.

OBRAZ OLEJNY

Piotr Michałowski, Krakus na siwym koniu, ok. 1835, fot. Anastasiia Syhlova

Pierwszy wykład będzie dotyczył malarstwa historycznego, a ściślej umiejscowione w czasie podzielonej pomiędzy zaborców Polsce, gdzie malarstwo historyczne miało między innymi na celu ukazywanie wspaniałych dziejów i chlubnych tradycji narodu. Przywoływane na płótnach spektakularne zwycięstwa oręża polskiego, dokumentowane drobiazgowo traktaty czy przypominani w wizerunkach konkretni sprawcy dawnej chwały Rzeczypospolitej były źródłem nadziei i siły do działań na rzecz odzyskania niepodległości.

OBRAZ OLEJNY

Artur Grottger, Wygnana, 1862, fot. Anastasiia Syhlova

 

OBRAZ NA PŁÓTNIE

Józef Brandt, Lisowczyk, ok. 1883–1885, fot. Anastasiia Syhlova

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniach.

Bilety na spotkania w cenie 10 złotych/os. Zakup biletów można dokonać kasie na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego oraz on-line: [KUP BILET]

 

_________

 

baner

­­­