Program edukacyjny „Romantyczny pozytywizm”

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że od 21 września 2021 roku Muzeum Okręgowe w Toruniu będzie realizować program edukacyjny „Romantyczny pozytywizm – działalność patriotyczna ziemiaństwa polskiego w Prusach Zachodnich w 2. Poł. XIX w.”

Pragniemy zaproponować Państwu podróż do czasów, w których żyli i działali Ignacy Łyskowski, Zygmunt Działowski, Ludwik Slaski, Adam Sierakowski i Michał Sczaniecki. Ich barwne życiorysy nacechowane są głębokim poczuciem służby wobec społeczeństwa, którą realizowali w duchu wartości pozytywistycznych. Jednak warunki w jakich przyszło im żyć sprawiły, że ich uporczywe dążenie do zachowania polskości Prus Zachodnich przybierało często cechy romantycznej walki z wiatrakami.

Naszą propozycję edukacyjną kierujemy do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych, młodzieży szkół średnich, ale również do odbiorców dorosłych.

GRUPY SZKOLNE zapraszamy na zajęcia, które składać się będą z trzech części: zwiedzania fragmentu wystawy o historii Torunia dotyczącego XIX wieku; zajęć edukacyjnych z prezentacją multimedialną. W tej części każdy z uczestników otrzyma komplet materiałów, na które składają się karty pracy, notes, ołówek, długopis i zakładka do książek, a wszystkie zapakowane w specjalną teczkę. Całości dopełni spacer edukacyjny po toruńskiej starówce. Zajęcia odbywać się będą we wtorki i czwartki od 14 września do 25 listopada 2021 roku. Zapraszamy na nie do Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16 w Toruniu) w godzinach 12.00 – 14.00 – wrzesień i 11.00 – 13.00 październik i listopad (dla grup spoza Torunia istnieje możliwość dostosowania w pewnym zakresie godzin zajęć). Udział w zajęciach oraz komplet materiałów edukacyjnych są nieodpłatne.

OSOBOM DOROSŁYM proponujemy zajęcia dla grup zorganizowanych, które odbywać się będą również w Domu Eskenów we wtorki i czwartki w godzinach 12.00 – 14.00 – wrzesień i 11.00 – 13.00 – październik i listopad . Osoby dorosłe nie otrzymują teczki z materiałami edukacyjnymi. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 DLA ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH proponujemy cykl pięciu zajęć otwartych, na których po kolei przedstawione będą sylwetki naszych bohaterów. Spotkania te odbywać się będą w Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16 w Toruniu), o godzinie 12.00 w następujące soboty: 25 IX, 9 X, 23 X, 6 XI i 20 XI. Te spotkania są również bezpłatne.

 Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne w czasie zajęć obowiązkowo należy nosić maseczkę zasłaniającą usta i nos.

W przypadku wprowadzenia w szkołach nauki zdalnej mamy możliwość przeprowadzenia zajęć on-line.

Częścią naszego programu będzie również wystawa planszowa „POMORZE – JESTEM STĄD!” Miejscem ekspozycji będzie dziedziniec Ratusza Staromiejskiego. Wystawa będzie czynna do końca listopada 2021 roku. Począwszy od 22 września, aż do 24 listopada, w każdą środę o godzinie 16.00 będzie można zwiedzić wystawę z bezpłatnym oprowadzaniem.

Będzie nam miło gościć Państwa w naszym Muzeum, do którego serdecznie zapraszamy, by odetchnąć duchem „Romantycznego pozytywizmu”.

Zapisów na zajęcia grupowe można dokonywać drogą mailową: de@muzeum.torun.pl lub p.guzynski@muzeum.torun.pl w temacie wiadomości prosimy wpisać „Romantyczny pozytywizm”. Jeśli chcieliby Państwo zasięgnąć bliższych informacji prosimy o kontakt telefoniczny z Piotrem Gużyńskim – 56 660 56 59.

Program edukacyjny „Romantyczny pozytywizm” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Wszystkie imprezy związane z realizacją programu Romantyczny pozytywizm będą bezpłatne.