Prezentacje obrazu Daniela Pawłowskiego pt. „Ekstaza Kopernika” w Domu Mikołaja Kopernika.

Dom Mikołaja Kopernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na prezentację obrazu Daniela Pawłowskiego pt. „Ekstaza Kopernika”. Dzieło powstało z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Prezentacja obrazu odbędzie się 8 marca br. o godz. 17.00, a dostępny będzie dla zwiedzających do 24 marca br.

D. Pawłowski, Prorok

Daniel Pawłowski urodził się 23 maja 1989 roku we Włocławku. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującym się w konserwatorstwie zabytków.

przestawienie boskich postaci ludzi, konia

D. Pawłowski, Nucleus

Jego wszechstronne umiejętności artystyczne rozwijały się od najmłodszych lat w pracowni Waldemara Bilińskiego we Włocławku. Obecnie jest jednym z najbardziej cenionych artystów wśród młodego pokolenia. W 2022 roku zajął 66. miejsce w rankingu TOP 100 portalu Artprice.com, jako jeden z najlepiej sprzedających się artystów na świecie do 40. roku życia.

Fot. Archiwum D. Pawłowski

Artysta skupia się głównie na surrealistycznych kompozycjach rzeźbiarskich, w których wykorzystuje znane posągi i elementy architektury, przesuwając ich znaczenie i zmieniając wymowę. Symbol odgrywa niezwykle istotną rolę w jego dziełach, stanowiąc środek komunikacji z odbiorcą. Twórczość artysty oscyluje między romantyzmem a symbolizmem. Często podejmuje temat przemijalności, co widać w monumentalnej kompozycji „Jestem winien duszę…”.

D. Pawłowski, Bona Sforza d’Aragona

Nie unika również tematyki historycznej, którą przedstawia na swój niezwykły sposób. Obraz „Bona Sforza d’Aragona” to historia życia królowej, który przypomina surrealistyczny portret pełen cierpienia i niepokoju.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym spojrzeniem na postać Mikołaja Kopernika.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

 

_______________

Wydarzenie: Prezentacja obrazu „Ekstaza Kopernika”

Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika

Prezentacja: 8 marca br., godz. 17.00

Termin: 9–24 marca br.