Powojenna kartografia wojskowa w Muzeum Twierdzy Toruń

13 października na dziedzińcu Muzeum Twierdzy Toruń pojawiła się nowa wystawa plenerowa. Tym razem przybliżamy historię polskiej powojennej kartografii wojskowej.

Ekspozycja zatytułowana „Toruń i poligon artyleryjski na mapach wojskowych 1945–1995”, autorstwa szefa Geografii Wojskowej Wojska Polskiego, płk. rez. dra Eugeniusza Sobczyńskiego, jest kontynuacją zeszłorocznej wystawy poświęconej wojskowej kartografii okresu międzywojennego. Ukazuje zbiór ponad 50 map topograficznych i planów okolic Torunia, wytworzonych przez wojskowych kartografów po 1945 r. Wśród nich znajdzie się m. in. pierwszy kartometryczny plan Torunia, wydany w 1993 r. czy też wytwarzane na potrzeby Armii Sowieckiej plany miasta w języku rosyjskim.

Wystawa stanowi integralną częścią konferencji naukowej „Fortyfikacje na dawnych mapach”, odbywającej się w dniach 13–15 października w Toruniu, organizowanej przez: Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN, Katedrę Historii Wojskowej UMK, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Katedrę Geomatyki i Kartografii UMSC. Więcej o konferencji TUTAJ.

Wstęp na wystawę plenerową jest WOLNY!

 

„Toruń i poligon artyleryjski na mapach wojskowych 1945–1995”
Dziedziniec Muzeum Twierdzy Toruń
Wystawa czynna: 13 października – 30 listopada 2022 r.
Autor wystawy: płk. rez. dr Eugeniusz Sobczyński