„Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka” – nowa wystawa w Ratuszu Staromiejskim.

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka”. Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października br. o godz. 17.00.

 

Biały napis na czarnym tle

„Pomiędzy – Awers/Rewers…” to retrospektywna wystawa Sebastiana Mikołajczaka, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości, czy relacji człowieka z naturą.

 

Metalowy medal formą nawiązujący do starej maszyny do pisania.

Fot. archiwum SM

Zaprezentowane zostaną m.in. cykle „Świat”, „Przyszłość natury”, „Postacie”, „Mity” oraz „Więzi”. Ponad to wyeksponowane będą również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.

 

Dwa medale wykonane z brązowego metalu. Medal po lewej posiada wyciętą postać z rękoma złożonymi dan ogniskiem, na drugi jest wyćeita postać z telefonem komórkowym.

Fot. archiwum SM

 

„W sztuce Mikołajczaka czuć nieustanną potrzebę dochodzenia do sedna nurtujących go zjawisk czy procesów. Ważne tematy artysta analizuje, kreując więcej niż jeden medal. Diagnozę rzeczywistości uwydatnia w całych seriach medalierskich, co świadczy, że pragnie zająć się tematem możliwie szeroko i dogłębnie. Twórca w swojej nowatorskiej sztuce ikonograficznego minimalizmu i lapidarności motywów nieustannie prowokuje widza. Trudno przejść obok projektów Sebastiana Mikołajczaka obojętnie. Widz jest zaintrygowany, poruszony, zaniepokojony czy zasmucony. Niezmiennie jednak zachwyca się pięknem dzieł artysty, który rozwojowi polskiej i światowej sztuki medalierskiej i numizmatycznej nadał zupełnie nowy kierunek”.

dr Dominik Maiński

historyk sztuki

Drewniane patyczki włożone w szklane rurki.

Fot. archiwum SM

 

 

SEBASTIAN MIKOŁAJCZAK ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom ze specjalizacji rzeźba oraz stopień doktora habilitowanego nauk artystycznych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na stanowisku profesora UMK. Swoją twórczość prezentował na siedmiu wystawach indywidualnych w Polsce i zagranicą, 36 zbiorowych w Polsce i 148 zbiorowych zagranicą. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień.

 

Szklany medal przedstawiający wyspę na morzu.

Fot. archiwum SM

 

Wstęp na wernisaż w dniu 20 października br. o godz. 17.00 jest wolny.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania ekspozycji, która będzie dostępna do 17 grudnia 2023r.

 

_______________

Wystawa: „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka”

Miejsce: Piwnica Gdańska Ratusza Staromiejskiego

Wernisaż wystawy: 20.10.2023 r. , godz. 17.00

Termin: 21.10.2023  – 17.12.2023 r.

Kurator wystawy: Robert Żytkowicz

_______________