Pokaz perfum historycznych „Tysiąc osiemset lat chińskich pachnideł”

11 września o godzinie 13:00 zapraszamy do Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą na pokaz perfum historycznych pt. „Tysiąc osiemset lat chińskich pachnideł”. Wstęp wolny!

Prezentacja jest przeglądem tradycji perfumeryjnych w cesarskich Chinach, od Dynastii Han do Dynastii Ming (III wiek p.n.e. – XVII wiek). Przedstawię składniki poszczególnych pachnideł i ich pochodzenie, obce wpływy, które kształtowały lokalną tradycję, i metody sporządzania pachnideł. Omawiane pachnidła to kadzidła, saszetki zapachowe, ozdobne zawieszki i olejki.

Katarzyna Gromek – z wykształcenia i praktyki doktor biologii molekularnej, lecz jej największa pasją jest bioarcheologia eksperymentalna. Odtwarza pachnidła i kosmetyki z terenów Europy i Azji, od epoki brązu do siedemnastego wieku. W swych pracach korzysta z tekstów źródłowych – materia medica, rozpraw, książek kucharskich, ksiąg sekretnych (ang. book of secrets), analiz resztek bioorganicznych uzyskanych z wykopalisk. Materiały te dostępne są w języku greckim, łacińskim, arabskim, włoskim, francuskim, angielskim i starochińskim. Składniki do sporządzania pachnideł stara się sprowadzać z całego świata, zgodnie z oryginalnymi recepturami.

 

                                                                                     Katarzyna Gromek