„Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”

W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina, a cóż takiego poza radosnymi wspomnieniami zabiorą ze sobą do domu nasi goście? Z pewnością pamiątki! Rzeczy niepozorne, przywołujące wspomnienia, zabierające w sentymentalną podróż do miejsc, które niegdyś odwiedziliśmy. Lubimy je dawać i otrzymywać. My natomiast bardzo lubimy do tego wracać i zabierać naszych gości w podróż do przeszłości. Zapraszamy do Domu Mikołaja Kopernika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie zaprezentujemy fenomen pamiątek powstałych z okazji urodzin astronoma na przestrzeni niemal 100 lat.

Zdjęcie przedstawia grę planszową "Turniej kopernikowski". Na żółtej planszy gry, leżą jej elementy, m.in kart do gry.

Muzeum Okręgowe w Toruniu, fot. K. Deczyński

 

Kolekcja nie była do tej pory często pokazywana. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika jest doskonałą okazją do wspomnienia profesjonalnych i amatorskich materialnych form pamięci. Śmiesznych, wzruszających, a niekiedy na bardzo wysokim poziomie użytkowo-estetycznym. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele pamiątek mieszka w szafach naszych dziadków czy rodziców. Linijka, lusterko, szklanki, zegarek, ale również zeszyt, talerze, biżuteria czy elementy tekstylne, a to wszystko z Kopernikiem! Poza szeregiem luźnych obiektów obejrzeć można będzie również instalację w postaci rekonstrukcji wnętrza mieszkalnego, będzie to pokoik z lat 70., z elementami ówczesnego designu, który dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności.

Zapraszamy w podróż sentymentalną z Mikołajem Kopernikiem!

 

Zdjęcie przedstawia kubek najprawdopodobniej gliniany z wizerunkiem pomnika Mikołaja Kopernika oraz napisem z języku niemieckim.

Muzeum Okręgowe w Toruniu, fot. K. Deczyński

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim reportażem prosto z wystawy, przygotowanym przez Telewizję TVP3 Bydgoszcz [LINK TUTAJ]

Jak mówi kuratorka wystawy Alicja Lubowicka – Idea naszej wystawy to przede wszystkim pamięć. Przyjrzenie się temu, jak pamiętamy, czemu zapominamy, jak sobie przypominamy. I tutaj w głównej roli występuje rzecz, czyli pamiątka z naszym Kopernikiem.

Opowiadamy także o szeregu innych wydarzeń, przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w związku z obchodami Roku Kopernikańskiego.

_______________________

 

Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich

Kuratorka wystawy: Alicja Marika Lubowicka

Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika, sala wystaw czasowych

Czas trwania: 27 stycznia – 30 grudnia 2023 r.

_______________________

Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

 

Ilustracja przedstawia herb Torunia

 

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika