Oprowadzanie Sebastiana Mikołajczaka po wystawie „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety…”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na oprowadzenie po wystawie „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka”, które poprowadzi sam autor. Spotkanie odbędzie się 18 listopada br. o godzinie 14.00 w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego.

 

Ludzie oglądający gabloty muzealne

Fot. Archiwum MOT

 

„Pomiędzy – Awers/Rewers…” to retrospektywna wystawa Sebastiana Mikołajczaka, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Oprowadzanie po ekspozycji przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości, czy relacji człowieka z naturą.

 

Medal symbolizujący kobietę w hidżabie

Fot. Archiwum MOT

„W sztuce Mikołajczaka czuć nieustanną potrzebę dochodzenia do sedna nurtujących go zjawisk czy procesów. Ważne tematy artysta analizuje, kreując więcej niż jeden medal. Diagnozę rzeczywistości uwydatnia w całych seriach medalierskich, co świadczy, że pragnie zająć się tematem możliwie szeroko i dogłębnie. Twórca w swojej nowatorskiej sztuce ikonograficznego minimalizmu i lapidarności motywów nieustannie prowokuje widza. Trudno przejść obok projektów Sebastiana Mikołajczaka obojętnie. Widz jest zaintrygowany, poruszony, zaniepokojony czy zasmucony. Niezmiennie jednak zachwyca się pięknem dzieł artysty, który rozwojowi polskiej i światowej sztuki medalierskiej i numizmatycznej nadał zupełnie nowy kierunek”.

dr Dominik Maiński

historyk sztuki

Gabloty muzealne z medalami w środku

Fot. Archiwum MOT

 

Wstęp na wydarzenie zawiera się w cenie biletu na zwiedzanie.

Zapraszamy serdecznie.

__________

Wydarzenie: Oprowadzanie Sebastiana Mikołajczaka po wystawie „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety…”

Miejsce: Piwnica Gdańska Ratusza Staromiejskiego

Termin: 18 listopada br., godz. 14.00

Kto: Sebastian Mikołajczak

_________