Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jacob Heinrich Zernecke – wybitny torunianin”

Serdecznie zapraszamy 18 października oraz 15 listopada o godz. 14.00 do Ratusza Staromiejskiego na oprowadzenie kuratorskie po wystawie czasowej „Jacob Heinrich Zernecke – wybitny torunianin”. Fascynujące życie toruńskiego burmistrza przedstawi dr Michał Targowski. Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu.

Jacob Heinrich Zernecke (1672-1741) zasłynął jako autor kilku obszernych dzieł poświęconych historii Torunia, w tym słynnej „Kroniki toruńskiej”. Był również uczestnikiem wielu przełomowych wydarzeń. Jako sekretarz miejski ratował skarby toruńskiego archiwum podczas pożaru ratusza w 1703 roku, kilka lat później doświadczył trudów epidemii dżumy, a w 1724 roku, pełniąc urząd burmistrza, został skazany na śmierć w procesie przeciwko sprawcom tumultu toruńskiego. Ocalony w ostatniej chwili przed egzekucją, zyskał szeroki rozgłos w całej Europie.

Wśród prezentowanych obiektów na wystawie znajdują się egzemplarze wszystkich najważniejszych książek Zerneckego, a także pozostawione przez niego rękopisy: pamiętnik, odpisy źródeł historycznych oraz własnoręcznie sporządzone kopie próśb o jego ocalenie z 1724 roku. Opowieść o życiu autora „Kroniki toruńskiej” uzupełniają materiały graficzne i obrazy, m.in. wszystkie zachowane grafiki przedstawiające Zerneckego, fotografie dekoracji wnętrz jego domu przy ul. Żeglarskiej w Toruniu oraz cenny portret syna, gdańskiego burmistrza Heinricha Zerneckego, pędzla Jacoba Wessela. Całości dopełnia wiele innych ciekawych obiektów związanych z dziejami Torunia w II poł. XVII i I poł. XVIII wieku.

Na zdjęciu eksponaty w gablocie z wystawy Jacob Heinrich Zernecke – wybitny torunianin

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Toruniu, Biblioteki Gdańskiej PAN, Książnicy Kopernikańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeum Gdańska, Archiwum Państwowego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych.

Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Miłośników Torunia i Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską i Archiwum Państwowym w Toruniu.

Tekst opracował: Michał Targowski

„Jacob Heinrich Zernecke – wybitny torunianin”
Ratusz Staromiejski
Oprowadzanie kuratorskie: 18 października, 15 listopada 2022 r., godz. 14.00
Wystawa czynna: 3 września – 20 listopada

Kuratorzy: Katarzyna Pietrucka, dr Michał Targowski

Oprawa graficzna: Jacek Nawrocki

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Ilustracja przedstawia herb Torunia