Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich – cykl spotkań

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do swojego oddziału – Muzeum Toruńskiego Piernika – na  interaktywne spotkania dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych w ramach realizowanego projektu badawczego Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania Toruńskiego Piernikarstwa.

Projekt dwuletni (2019-2020) dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna

Już 21 września odbędzie się smaczna lekcja historii Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich – spotkania. Prelekcje poprowadzą pracownicy Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa, a warsztaty snycerskie Beata Pranke-Zdziebło – jedna z nielicznych kobiet zajmujących się wytwarzaniem form do pierników.

21 września 2019 – SPOTKANIE INAUGURUJĄCE

12:00Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) – Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

13:00Piernikarskie impresje rzeźbiarza (warsztat snycerski) – Tomasz Karamon (piernikarz, snycerz ze Śląska)

15:00Piernikowa Fabryka Herrmanna Thomasa (prelekcja) – Krzysztof Lewandowski (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

Warsztaty snycerskie przeznaczone są dla max. 10 osób.
Zapisy na warsztaty snycerskie odbywają się pod nr telefonu:
(56) 656 70 86, (56) 656 70 87
Warsztaty snycerskie oraz prelekcje są bezpłatne!

16 października 2019

12:00 – Współczesne formy do pierników (warsztat snycerski) – dr Stanisław Kośmiński (artysta -rzeźbiarz, Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

17 października 2019

12:00 – Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

23 listopada 2019

10:00 – Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

11.00 – Z historii producenta pierników – Fabryka Cukiernicza „KOPERNIK” S.A. (prelekcja przy wystawie czasowej) – dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

12:00 – Śląskie rzemiosło snycerskie (warsztat snycerski) – Beata Pranke-Zdziebło

14.00 – Fabryka Pierników Gustawa Weese (prelekcja) – Krzysztof Lewandowski (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa MOT)

6 grudnia 2019

12:00Subtelne linie i misterne dekoracje piernikowej katarzynki (warsztat snycerski) – Zygmunt Kędzierski (Twórca ludowy)

Podsumowanie pracy w pierwszym roku realizacji projektu. Prezentacja kopii form piernikarskich powstałych w ramach projektu (10 form).

Osoby prowadzące warsztaty:

Beata Pranke-Zdziebło – jedna z nielicznych kobiet zajmujących się wytwarzaniem form do pierników; licencjonowany przewodnik po Toruniu, Ciechocinku, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, pilot wycieczek. Organizuje ciekawe i nieszablonowe zwiedzanie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Współpracuje z Muzeum Okręgowym w Toruniu jako edukator – przewodnik w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Tomasz Karamon – śląski piernikarz, rzemieślnik – snycerz, odkrywca, pasjonat historii Bardo.  Prowadzi warsztaty edukacyjne dzieląc się wiedzą o dawnym piernikarstwie. „Moją misją jest odkrywanie, kultywowanie i zachowanie nie tylko samej tradycji oraz tradycyjnych receptur ale również dobrej sztuki rzemieślniczej”.

Zygmunt Kędzierski – prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego oraz członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Specjalizuje się głównie w rzeźbie w drewnie oraz malarstwie na szkle. Artysta prowadzi również zajęcia dla młodzieży, warsztaty, zajęcia dla nauczycieli. W swej karierze rzeźbiarskiej miał ok. 20 wystaw.

dr Stanisław Kośmiński – artysta – rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Rzeźba. Tworzy głównie w drewnie, zarówno małe formy rzeźbiarskie jak i kilkumetrowe realizacje. Wykorzystuje różne gatunki drewna, łączy je z innymi materiałami. Eksponuje naturalne wartości materiału. Zajmuje się także medalierstwem wykorzystując w tym zakresie drewno.

WARSZTATY SNYCERSKIE