OBRAZowe OPOWIADANIA: „Twórczość Barbary Steyer wobec przemian w sztuce polskiej 2 połowy XX wieku”

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na comiesięczne spotkanie w ramach OBRAZowych OPOWIADAŃ. W środę, 5 czerwca, kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska – omówi: „Twórczość Barbary Steyer wobec przemian w sztuce polskiej 2. połowy XX wieku.”

 

 

BARBARA STEYER, Kompozycja, ok. 1972, fot. K. Deczyński

Tym razem podczas spotkania omówiona zostanie zmieniająca się, podzielona na cykle twórczość toruńskiej malarki – Barbary Steyer (1925–1988), której artystyczny dorobek prezentowany jest na wystawie czasowej w Ratuszu Staromiejskim w bliskim sąsiedztwie Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej po 1945 roku. Po szczegółowym omówieniu twórczości Steyer, opowiadanie zostanie przeniesione na pobliską galerię, by tam zobaczyć dzieła innych artystów działających w tym samym czasie i podobnie do malarki rozwiązujących problemy formy, koloru, faktury i światła. Będą to artyści tej miary jak: Piotr Potworowski, Stanisław Borysowski, Tadeusz Brzozowski i Rajmund Ziemski.

 

PIOTR POTWOROWSKI, Pejzaż pod wodą. Hiszpania, 1955, fot. A. Skowroński

Barbara Steyer w latach 1947–1952 studiowała na WSP UMK w Toruniu u Stanisława Borysowskiego. Od 1958 roku była członkinią „Grupy Toruńskiej”, która oprócz wspólnych wystaw, dawała możliwość międzypokoleniowej wymianie poglądów na sztukę. Od 1962 do 1986 roku wykładała malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

 

TADEUSZ BRZOZOWSKI, Fawory, 1966, fot. K. Deczyński

 

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

 

Wydarzenie jest biletowane: 10 zł/os.

 

STANISŁAW BORYSOWSKI, Kompozycja czerwona, 1964, fot. K. Deczyński

 

______________

Wydarzenie: OBRAZowe OPOWIADANIA „Twórczość Barbary Steyer wobec przemian w sztuce polskiej 2 połowy XX wieku”

Termin: 5 czerwca 2024 r., godz. 11.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Kustosz: Anna Kroplewska-Gajewska

 

______________