„OBRAZowe OPOWIADANIA – Portret – dialog pomiędzy modelem, malarzem i odbiorcą – kontynuacja”  

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ,,OBRAZowe opowiadania”, które odbędzie się 6 marca br. o godz. 11.00. Temat malarstwa portretowego eksponowanego na galerii w Ratuszu Staromiejskim będzie kontynuacją poprzednich spotkań, które odbyły się 6 grudnia 2023, 10 stycznia oraz 7 lutego 2024 r.

Kontynuacja rozpocznie się od prezentacji wizerunków członków Bractwa św. Łukasza – Bolesława Cybisa, Jana Gotarda i Czesława Wdowiszewskiego, którzy nienaganny rysunek i biegłość techniczną uważali za najistotniejsze w malarstwie.

CZESŁAW WDOWISZEWSKI, Złote rybki, 1937, fot. Anastasia Syhlova

Obfitująca w portrety i kompozycje figuralne twórczość związanego z wileńskim środowiskiem artystycznym Ludomira Sleńdzińskiego wywodzi się z tradycji petersburskiej ASP oraz fascynacji sztuką włoskiego renesansu, którą z kolei artysta studiował podczas licznych podróży do Włoch. Kazimierz Kwiatkowski, tak jak mistrz Sleńdziński, reprezentował nurt klasycyzmu wileńskiego odznaczający się idealizacją modela, precyzyjnym rysunkiem i pewną hieratycznością układu postaci.

kobieta w niebieskiej sukni siedzi z koralami

KAZIMIERZ KWIATKOWSKI, Portret Herty Dzikowskiej, 1930, fot. Krzysztof Deczyński

Obok obrazów Jerzego Hoppena i Stanisława Matusiaka, na szczególną uwagę zasługują w tym „wileńskim zbiorze” portrety dzieci Edwarda Karnieja.

główka chłopca w czapce

EDWARD KARNIEJ, Główka chłopca – portret syna, 1936, fot. Krzysztof Deczyński

Kilka portretów w ostatniej sali galerii na pierwszym piętrze Ratusza Staromiejskiego są wyjątkowymi przykładami sztuki portretowej. Należą do nich m.in. „Autoportret” (ok. 1935) Zofii Stryjeńskiej, „Portret kolegi” (ok. 1929) Stanisława Ostoi-Chrostowskiego i „Portret kobiety w kapeluszu” (ok. 1920) Gustawa Gwozdeckiego.

twarz poważnego mężczyzny

JERZY HOPPEN, Autoportret, ok. 1917, fot. Krzysztof Deczyński

Namalowany wizerunek człowieka daje odbiorcy wyjątkową możliwość dialogu nie tylko z przedstawionym modelem, ale także z artystą, który zaprezentował również własne widzenie portretowanej osoby. Spotkanie będzie zatem okazją do pogłębionej analizy wielu aspektów sztuki portretowej.

Omawianie portretów eksponowanych na galerii w Ratuszu przedłuża się na kolejne spotkania, mamy jednak nadzieję, że z pożytkiem dla miłośników sztuki!

Zapraszamy Państwa na te jakże inspirujące spotkanie. Wydarzenie jest biletowane: 10 zł/os.

_______

Wydarzenie: OBRAZowe OPOWIADANIA „Portret – dialog pomiędzy modelem, malarzem i odbiorcą – kontynuacja”

Termin: 6 marca 2024 r., godz. 11.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Kustosz: Anna Kroplewska-Gajewska