„OBRAZowe OPOWIADANIA – Portret – dialog pomiędzy modelem, malarzem i odbiorcą – kontynuacja”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ,,OBRAZowe opowiadania”, które odbędzie się 7 lutego br. o godz. 11.00. Temat malarstwa portretowego eksponowanego na galerii w Ratuszu Staromiejskim, będzie kontynuacją spotkań, które odbyły się 6 grudnia 2023 i 10 stycznia 2024 r.

JACEK MIERZEJEWSKI, Portret Rozalii Brzezińskiej, 1915, Fot. Anastasiia Syhlova

Wydarzenie rozpocznie się od prezentacji wizerunków, które zawdzięczamy Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi (Witkacemu), współtworzącemu grupę „Formistów” (1918–1922). Zbiór jego obrazów reprezentuje prawie każdy okres twórczości artysty: od początkowego – Portret dr. Ignacego Wasserberga (1910) – aż po portrety, wśród których najważniejszy jest Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej (1912). Jednym z nielicznych obrazów Leona Chwistka – teoretyka „Formistów”, matematyka i logika – jest podporządkowany strefizmowi, czyli podziałowi obrazu na strefy – Portret Izy Kozłowskiej (1921).

Wiele portretów w zbiorach toruńskiego muzeum reprezentuje także nurt koloryzmu. Na szczególną uwagę w tym zespole zasługuje dwustronny portret autorstwa Eugeniusza Eibischa. Ponadto Autoportret (ok. 1935) Zofii Stryjeńskiej wskazuje na ważny nurt inspiracji tej grupy sztuką ludową. Wyjątkowy jest również obraz Portret kolegi (ok. 1929) grafika Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, członka grupy grafików „Ryt” (zał. 1925), który przedstawia prawdopodobnie jednego z braci – Efraima lub Menasze Seidenbeutla. Niezwykle cennym obrazem jest także Portret kobiety w kapeluszu (ok. 1920) Gustawa Gwozdeckiego, przebywającego na stałe w Paryżu i Nowym Jorku i dość rzadko eksponowanego w galeriach polskich. Przedstawia prawdopodobnie poetkę Ednę St. Vincent Millay (1892–1950).

STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ (Witkacy), Portret Marii Ożyńskiej, 1910, Fot. Krzysztof Deczyński

Namalowany wizerunek człowieka daje odbiorcy wyjątkową możliwość dialogu nie tylko z przedstawionym modelem, ale także z artystą, który zaprezentował także własne widzenie portretowanej osoby. Spotkanie będzie zatem okazją do pogłębionej analizy wielu aspektów sztuki portretowej.

Omawianie portretów eksponowanych na galerii w Ratuszu przedłuża się!

Mam jednak nadzieję, że z pożytkiem dla miłośników sztuki!

Anna Kroplewska-Gajewska

STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ (WITKACY),  Jadwiga Pasierb-Orland (Portret cioci Gigi), 1928, Fot. Krzysztof Deczyński

 

Zapraszamy serdecznie! Wydarzenie jest biletowane: 10 zł/os.

 

______

Wydarzenie: OBRAZowe OPOWIADANIA „Portret – dialog pomiędzy modelem, malarzem i odbiorcą – kontynuacja”

Termin: 7 lutego 2024 r., godz. 11.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Kustosz: Anna Kroplewska-Gajewska