Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Za nami wyjątkowy czas uroczystości związanych z rocznicą 550. urodzin Mikołaja Kopernika. W Muzeum Okręgowym w Toruniu działo się bardzo wiele, dlatego chcemy przypomnieć niedawno minione wydarzenia i jeszcze raz je przeżyć. 

 • Wielkie świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą 51. Sesją Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim, na której Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski uhonorował pamiątkowym medalem, wybitym specjalnie z okazji obchodów Roku Mikołaja Kopernika, instytucje i osoby życia publicznego szczególnie zasłużone w Toruniu, w Polsce i w świecie dla zachowania tradycji kopernikańskiej. Muzeum Okręgowe w Toruniu również otrzymało to wyróżnienie, z czego bardzo się cieszymy.
  Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim

  fot. K. Deczyński

  fot. K. Deczyński

  ___________

 • Działaliśmy i ciężko pracowaliśmy przy tworzeniu najnowszej wystawy czasowej pt. „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus, będącej w zasadniczej swojej części, pokazem trzech najwcześniejszych wydań „De revolutionibus orbium coelestium”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło 18 lutego 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim, a wydarzenie swoją obecnością uświetnili znamienici goście nie tylko z Torunia i regionu, ale również reprezentanci instytucji muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych z całego kraju.
  Organizatorami wystawy są: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu i Archiwum Państwowe w Toruniu.

  fot. J. Laskowska

   

  fot. K. Deczyński

   

  fot. K. Deczyński

  ___________

 • Dzień jubileuszu 19 lutego 2023 r. był najważniejszym dniem dla naszego miasta w kontekście obchodów rocznicy kopernikańskiej. Obfitował on w szereg wydarzeń. Wyrazy pamięci i czci pod pomnikiem Mikołaja Kopernika chciał złożyć dosłownie każdy uczestnik uroczystości, byliśmy tam również i my.

  fot. N. Golińska

  ___________

 • Następnie zaprosiliśmy naszych gości na tort urodzinowy w Domu Mikołaja Kopernika i świętowanie w towarzystwie rodziny astronoma. Urodziny były słodkie, zabawne, kształcące i naprawdę na dużą skalę (naliczyliśmy 550 porcji tortu).
  Odwiedzili nas również – Jakub Józef Orliński – Countertenor i wprost z Nowego Jorku pianista Michał Biel, gwiazdy wieczornego, urodzinowego koncertu w ramach „Dies Natalis Copernici 2023”.
  Artyści skosztowali tort i zwiedzili przestrzenie „domostwa Koperników” oraz ekspozycję „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”, po czym kustosz Michał Kłosiński oprowadził naszych gości po wystawie „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus” prezentowanej w Ratuszu Staromiejskim.

  fot. A Syhlova

   

  fot. N. Golińska

  ___________

 • Kolejne wydarzenia miały miejsce w Sali Koncertowej CCK Jordanki, gdzie wspólnie z Akademią Kopernikańską mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Gali Nauki Polskiej, w ramach której zorganizowaliśmy „Dies Natalis Copernici 2023”. Na wydarzenie składały się wystąpienia noblistów: P.J.E Peeblesa i Michela Mayora oraz koncert uznanego na świecie duetu artystów (o których już wspominaliśmy) – countertenor’a operowego Jakuba Orlińskiego oraz pianisty Michała Biela. Dzięki galaktycznym odkryciom spędziliśmy bardzo bogaty intelektualnie, kulturalnie i społecznie dzień.

  fot. K. Deczyński

  fot. K. Deczyński

  fot. K. Deczyński

  ___________

 • 20 lutego swoją obecnością zaszczycił nas Premier RP Mateusz Morawiecki. Prezesa Rady Ministrów powitali Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Premier z zaciekawieniem obejrzał wystawę poświęconą dziełu Mikołaja Kopernika, dokonał wpisu w księdze pamiątkowej i uczestniczył w prezentacji nowej oprawy portretu Mikołaja Kopernika.

  fot. K. Deczyński

   

  fot. K. Deczyński

  ___________

 • W Ratuszu Staromiejskim od 20 do 21 lutego br. trwał Światowy Kongres Kopernikański, na którym gościli nobliści, wykładowcy, naukowcy, finansiści, fizycy i astronomowie z całego świata. Było to dla nas bardzo nobilitujące i rozwijające doświadczenie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości związanych z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
i zapraszamy do zwiedzania wystaw kopernikańskich oraz podziwiania portretu mistrza w zupełnie nowym wydaniu.

Na koniec życzy Państwu i sobie również kolejnych lat w tak urodzinowym nastroju.

___________

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika

 

Logo UNESCO. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika