Toruń stolicą polskiego muzealnictwa – 2. edycja konferencji naukowej „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”

Już niebawem, w pierwszych dniach września (4-6.09.2024) Toruń stanie się tymczasową stolica polskiego muzealnictwa, a to za sprawą organizowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu 2. edycji muzeologicznej konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”. Nasza instytucja przy wsparciu ekspertów oraz organizacji i instytucji muzealnych tworzy od 2022 r. stałą platformę dyskursu, wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie funkcjonowania i zarządzania muzeami oraz opieki nad dziedzictwem artystycznym, historycznym, technicznym i naukowym. logo konferencji

Podczas trzech dni konferencyjnych zaprezentowanych zostanie niemal 50 wystąpień, w dwóch formatach – 15-minutowych referatów i 5-minutowych prezentacji,
w ramach dziewięciu sesji tematycznych. Naszym zamierzeniem podczas 2. edycji konferencji jest podjęcie najważniejszych aktualnych problemów współczesnego muzealnictwa. A nawet więcej, zapragnęliśmy wykonać kilka kroków naprzód, by podjąć także takie zagadnienia, które obecnie nie są kluczowe, ale niebawem takimi stać się mogą. Na pierwszy plan wysuwają się naszym zdaniem kwestie związane z różnego rodzaju relacjami.

Szczegółowy program konferencji w wersji cyfrowej dostępny na stronie www.muzeum.torun.pl [LINK TUTAJ].

tłum ludzi siedzących na krzesłach i słuchających wystąpienia młodego mężczyzny.

Fot. K. Deczyński, 1. edycja konferencji „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”

______________________

2. edycja muzeologicznej konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”

Termin:

4 – 6 września 2024 r.

Miejsce:

Muzeum Okręgowe w Toruniu, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1

Regulamin:

Regulaminu udziału w konferencji „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje 2” dostępny na stronie www.muzeum.torun.pl [LINK TUTAJ].

Pośrodku stojący mężczyzna na tle dużego ekranu, przed nim siedzący w rzędach ludzie odwróceni do niego twarzami

Publikacja pokonferencyjna:

Organizatorzy planują wydanie drukiem punktowanej publikacji pokonferencyjnej, w której znajdą się jedynie zakwalifikowane artykuły. Wstępny termin wydania publikacji to połowa roku 2025. Jednocześnie miło jest nam poinformować, że publikacja pokonferencyjna 1. edycji konferencji jest już wydana i  dostępna do nabycia w naszym sklepie muzealnym [LINK TUTAJ].

Sekretariat konferencji:

Marcin Zdanowski, kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu; e-mail: konferencja@muzeum.torun.pl; tel. 56 660 56 10.

tłum ludzi siedzących tyłem w zbliżeniu, w tle postać przemawiającego mężczyzmy

Rada Naukowa konferencji

1. Piotr Górajec – Sekretarz PKN ICOM, Forum Edukatorów Muzealnych, Zastępca Dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
2. Paweł Jaskanis – Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
3. Dr Dariusz Kacprzak – Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie
4. Dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. – Prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
5. Dr Jan Maćkowiak – Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
6. Aleksandra Mierzejewska – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu
7. Dr Michał Niezabitowski – Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Dyrektor Muzeum Krakowa
8. Waldemar Rataj – Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
9. Dr Violetta Rezler-Wasielewska – Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
10. Dr hab. Michał F. Woźniak, prof. em. UMK – Prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej

Dwie kobiety, jedna ujęta przodem, druga tyłem, oglądają eksponaty w gablocie

Będzie nam niezmiernie miło spotkać się z Państwem w Toruniu,
rozmawiać i debatować nad kondycją i przyszłością muzealnictwa.

Duża grupa osób pozująca do zdjęcia na dziedzińcu historycznego ratusza.

______________________

Na magentowym tle dwie czarne sylwetki mężczyzny i kobiety, w części centralnej kolorowe wizerunki obrazów

Plakat konferencji, proj. F. Otto

Organizatorzy: