Najnowsza wystawa w Kamienicy pod Gwiazdą pt. „Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego”

W Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, została zaaranżowana nowa wystawa czasowa pt. „Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego”. Ekspozycja będzie dostępna od 22 czerwca do 1 września br.

Zbroja samuraja w muzealnej gablocie

Fot. Archiwum MOT

 

Wystawa przygotowana została z okazji rocznicy współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z Polską Sekcją Miecza Japońskiego. Jest to już kolejna ekspozycja uzbrojenia japońskiego w Kamienicy pod Gwiazdą. Posiadająca wybitnie kolekcjonerski charakter, daleka jest od azjatyckiego sposobu eksponowania broni białej. Ma jednak na celu, w jak najbardziej przystępny sposób ukazać historię i sztukę Japonii. Nie ma bowiem innego takiego kraju, gdzie powstawanie broni było bliższe sztuce niż rzemiosłu. Udało się nam pozyskać wspaniałe okazy mieczy katana, wakizashi czy tanto.

 

Japońska tsuba w gablocie

Fot. Archiwum MOT

 

Osobną grupę stanowią niezwykłej urody japońskie gardy mieczowe tsuba. Jako nośnik treści mitologicznych czy obyczajowych, przybliżają w cudowny sposób niezwykły świat estetyki dalekowschodniej.

Swoiste dopełnienie stanowią drzeworyty zbierane przez przeszło pół wieku istnienia Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Wnętrza kamienicy przy Rynku Staromiejskim 35, jak żadne inne tego typu miejsce w Polsce, w pełni oddaje intymność kolekcjonerskiego gabinetu.

Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania się z ekspozycja.

 

Japońskie miecze w gablocie

Fot. Archiwum MOT

___

Wydarzenie: „Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego”

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Czas ekspozycji: 22 czerwca – 1 września 2024 r.

Kuratorzy: Paweł Czopiński,

Katarzyna Paczuska,

Jacek Kazimierowski (Polskie Stowarzyszenie Miecza Japońskiego)

 

___