Środowe spotkanie z historią wojskowości – średniowieczne umocnienia Torunia

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Październikowy wykład poświęcimy najstarszym obiektom obronnym Torunia – fortyfikacjom średniowiecznym.

 

Żółty napis na pierwszym planie w tle lew i ceglana ściana .

 

Militarna historia miasta jest ściśle związana z przybyciem Krzyżaków na Ziemię Chełmińską i lokacją Torunia. Wzniesiony przez nich, stojący do dziś, zamek uznaje się za pierwszą ceglaną warownię na Ziemi Chełmińskiej. W niedługim czasie wspomogły ją mury obronne, bramy i baszty, szczelnie otaczające oba toruńskie miasta. Zwieńczeniem prac związanych z budową gotyckich fortyfikacji były dwa umocnione przedbramia – barbakany, będące szczytem ówczesnej wiedzy o budowlach obronnych.

O wszelkich tajemnicach toruńskich średniowiecznych umocnień opowie nasz pracownik Adam Kowalkowski – wojskoznawca, specjalista w dziedzinie pruskich fortyfikacji, a także przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.

Wszystkich chętnych zapraszamy w środę 18 października o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

 

_______________

Wydarzenie: Środowe spotkanie z historią wojskowości

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Termin: 18 października br., godz. 17:30

_______________

 

Toruń Europejska Stolica Kultury

 

_______________