Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XIII – „Zanim powstał KS Apator, wojskowe historie z dziejów toruńskiego żużla”

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”.  Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o toruńskim żużlu i jego wojskowych korzeniach. 

plakat z murem ceglanym plus zółte napisy

Autor: Adam Kowalkowski

 

Historia żużla w naszym mieście sięga czasów przedwojennych. Mało kto jednak wie, że wielu spośród czołowych zawodników tamtych lat było wojskowymi. Po 1945 roku reaktywowany klub zaczął podlegać pod zrzeszenie Gwardia, ale akcentów związanych z wojskiem nie brakowało także wtedy, nie mówiąc już o przełomie lat 50. i 60., gdy torunianie ścigali się pod szyldem Ligi Przyjaciół Żołnierza. Żużel to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Toruniu, ale jego historia to nie tylko Apator – na spotkaniu opowiemy, co działo się przed powstaniem klubu przy zakładzie i jakie były związki żużla z wojskiem.

O wszelkich wojskowo-żużlowych ciekawostkach opowie Daniel Ludwiński – przewodnik miejski po Toruniu, ale przede wszystkim dziennikarz sportowy redakcji „Nowości”, autor książki „Od dirt-tracku do Motoareny”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę, 29 marca o godzinie 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

_______________

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika

Autorka: Monika Bojarska

 

Logo UNESCO. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika