Nagroda dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

Wczoraj, na wielkiej gali w warszawskim Centrum Prasowym Foksal, Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowe w Toruniu otrzymało tytuł

„ZABYTEK ZADBANY A.D. 2021” w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych.

Jest to najbardziej prestiżowa nagroda dotycząca obiektów zabytkowych, przyznawana przez Generalnego Konserwatora Zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa.To wyjątkowe wyróżnienie świadczy o tym, że prace remontowo-konserwatorskie w Koszarach Bramy Chełmińskiej, zaadaptowanych na naszą siedzibę, zostały wykonane z najwyższą dbałością o zastaną substancję zabytkową i mogą być wzorcem dla podobnych inwestycji.

Jest to ważne tym bardziej, że w naszym przypadku była to adaptacja budynku pofortecznego, przykrytego nasypem ziemnym, który w założeniu miał spełniać zupełnie inne zadanie i, co bardzo ważne, swoją militarną funkcję miał realizować najwyżej kilkadziesiąt lat. Jego remont był wielkim poligonem doświadczalnym, na którym testowano nowatorskie pomysły i rozwiązania pomagające zachować jak najwięcej z oryginału.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w projekt, ale przede wszystkim do konserwatorów. Bez Was nie otrzymalibyśmy tej wspaniałej nagrody.

Dziękujemy!

Wszystkich chętnych, chcących zobaczyć forteczną ekspozycję, a przy okazji i wspaniałą nagrodę, zapraszamy na Wały gen. Sikorskiego 23 w Toruniu.

Naprawdę warto!

No i wiemy też, że lipiec 2022 r. będzie naszym fortecznym miesiącem

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #UEdlaNAS #UEpomaga