Wernisaż wystawy „Papier, drewno i bambus – design po japońsku”

28 czerwca 2019 godz. 17.00

Na wystawie prezentujemy obiekty wykonane z papieru, drewna i bambusa. Są to wyroby zarówno współczesne, jak i historyczne. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie oraz zbiorów prywatnych.
Japończyk w zetknięciu z potężnymi żywiołami, na skrawkach ziemi wydartej górom i oceanom, zbudował swój światopogląd z pojęć kruchości, marności i przemijania. I na nich opierała się japońska estetyka. Jednocześnie piękno było zawsze ściśle powiązane z życiem codziennym. Nikt w takim stopniu nie wyniósł codzienności do godności sztuki, jak zrobili to Japończycy w ceremonii picia herbaty czy w sztuce układania kwiatów.

Papier, drewno i bambus – design po japońsku
Miejsce wystawy: Kamienica pod Gwiazdą, Wysoka Sień, sala wystaw czasowych II p.
Czas ekspozycji: 29.06 – 29.09. 2019
Kurator: Katarzyna Paczuska