Warsztaty origami w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na warsztaty origami w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, które odbędą się 7 października o godzinie 12:00. Zajęcia towarzyszą wystawie Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi, a poprowadzi je Hajime Watanabe.

Granatowy papier w kształcie kwiatu na drewnianym tle.

Fot. K. Paczuska

Obie techniki zarówno chigiri-e, jak i origami wykorzystują papier. W przypadku chigiri-e papier się drze, natomiast w origami składa. To drugie rękodzieło pochodzi z Chin, ale twórczo rozwinęło się w Japonii i dlatego uważa się je za tradycyjną sztukę japońską.

Szary papier ułożony w kształcie żurawia na drewnianym tle

Fot. K. Paczuska

Jedną z postaci, którą będą mogli złożyć uczestnicy jest bardzo popularny w Japonii miś Rilakkuma.

Porcelanowy miś na stoliku z czerwonym obrusem na tle parawanu.

Archiwum Hajime Watanabe.

Rilakkuma (リラックマ, Rirakkuma ) to fikcyjna postać stworzona przez Aki Kondo dla firmy San-X. Imię jest połączeniem słów „relaks” (リラックス, rirakkusu) i „niedźwiedź” (熊,kuma). Pojawia się na artykułach papierniczych i gadżetach firmy, ale także na książkach obrazkowych i komiksach oraz jest bohaterem serialu. Towarzyszą mu inne stworzenia: miś Korilakkuma, żółty ptak Kiiroitori oraz miś Chairoikoguma.

Miś z papieru stworzony metodą origami na drewnianym tle.

Fot. K. Paczuska

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc jest ograniczona.
Zapraszamy serdecznie na warsztaty.

Wydarzenie: Warsztaty origami

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Termin: 7 października 2023r.

Prowadzący: Hajime Watanabe