Spotkanie z Katarzyną Matuszczyk-Lu pt. „Pracownia Jiang Tongleia: Kropla seladonu wśród wzgórz bambusów i herbaty”

Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Matuszczyk-Lu pt. „Pracownia Jiang Tongleia: Kropla seladonu wśród wzgórz bambusów i herbaty”, które odbędzie się 1 czerwca o godzinie 12:00 w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Prelekcja towarzyszy wystawie „Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”, która już niebawem się zakończy (9 czerwca).

Fot. Katarzyna Matuszczyk-Lu

 

Katarzyna Matuszczyk-Lu ze Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego Na Rzecz Kultury i Sztuki opowie o mistrzu Jiang Tonglei i jego pracowni w Longquanie w prowincji Zhejiang, którą prowadzi od 30 lat. Twórczość artysty charakteryzuje głębokie poszanowanie tradycji ceramicznych miejsca, w którym się urodził i wychował. Przez lata swojej pracy próbował odtwarzać formuły szkliw oraz techniki wypału dawnych mistrzów. W wyniku wieloletnich badań udało mu się stworzyć własne, otoczone tajemnicą receptury, charakterystyczne tylko dla jego manufaktury Sunkeng Yao. Inspirują go klasyczne kształty, typowe dla minionych epok, np. starożytne rytualne naczynia z brązu. Wykonuje również formy, będące jego osobistą interpretacją ceramicznego dziedzictwa Państwa Środka.

 

Fot. Katarzyna Matuszczyk-Lu

 

Katarzyna Matuszczyk-Lu – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stypendystka na Xiamen University. Zafascynowana sztuką chińską zarówno tą współczesną jak i dawną.

 

Fot. Katarzyna Matuszczyk-Lu

 

________________________

Prelekcja: „Pracownia Jiang Tongleia: Kropla seladonu wśród wzgórz bambusów i herbaty”

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Termin: 1 czerwca (sobota), godz. 12:00

Wstęp: zawiera się w cenie biletu na zwiedzanie

____________