„Toruń w habicie. Historia toruńskich zakonów” – oprowadzenie kuratorskie po wystawie

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie po najnowszej wystawie czasowej, eksponowanej w Muzeum Historii Torunia. Jej kurator – Robert Żytkowicz – opowie o dziejach toruńskich zgromadzeń zakonnych od momentu przybycia do miasta pierwszych franciszkanów w 1239 roku, aż po XIX wiek.

Na wystawie udało się zgromadzić wiele interesujących, pięknych i niejednokrotnie misternie wykonanych obiektów, które rzadko prezentowane są w muzeach, ponieważ część z nich na co dzień zdobi wnętrza toruńskich kościołów. Eksponaty liturgiczne, cenne dokumenty, przywileje oraz rękopisy i starodruki pochodzące z dawnych bibliotek zakonnych, to tylko fragment dziedzictwa kulturowego naszego Torunia, związanego z obecnością toruńskich konwentów w przestrzeni naszego miasta.

Terminy:
17 lutego 2023 r., piątek, godz. 14.30
24 lutego 2023 r., piątek, godz. 14.30
25 lutego 2023 r., sobota, godz. 14.30 – po wcześniejszym umówieniu się pod nr. telefonu (56) 660 56 54 lub pod adresem mailowym: r.zytkowicz@muzeum.torun.pl

Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

Zapraszamy do Muzeum Historii Torunia!

Dwie osoby, mężczyzna i kobieta zwiedzający wystawę o historii toruńskich zakonów pt. Toruń w Habicie. Oglądają eksponaty oraz czytają opisy. Wystawa poświęconą jest historii najstarszych toruńskich konwentów (franciszkanów, dominikanów, jezuitów, cysterek, benedyktynek). Na ekspozycji prezentujemy dzieje zakonników w Toruniu od momentu pojawienia się franciszkanów w 1239 r. aż do czasów rozwiązania toruńskich konwentów w XVIII i XIX wieku.

Fot. K. Deczyński

 

Plakat do wystawy „Toruń w habicie. Historia toruńskich zakonów”. Na środku obrazka zakonnik w brązowym habicie, cały ukryty pod habitem, nie widać twarzy. U góry napis - tytuł wystawy.

Proj. K. Deczyński

_____________________

„Toruń w habicie. Historia toruńskich zakonów”

Miejsce: Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16)
Wystawa czynna: 10 grudnia 2022 r. – 19 marca 2023 r.
Kurator wystawy: Robert Żytkowicz