Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą – zostanie otwarte dla zwiedzających od 22 lipca 2023 r.

Miło jest nam poinformować, że zakończyliśmy prace modernizacyjne Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Otwarcie tego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu planujemy na najbliższą sobotę tj. 22 lipca 2023 r. od godz. 10.00. będziemy zaszczyceni goszczeniem Państwa w odświeżonych wnętrzach naszego muzeum .

 

Widok elewacji Kamienicy pod Gwiazdą.

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, fot. K. Deczyński

Kamienica pod Gwiazdą jest wyjątkowym zabytkiem znajdującym się w samym sercu Torunia, na Rynku Staromiejskim. To dom mieszczański, który został wzniesiony jeszcze w średniowieczu, a następnie był kilkukrotnie przebudowywany. Kamienica nosi ślady różnych epok – od gotyckich murów, przez bogato zdobioną barokową fasadę, aż po wnętrza, które kryją wspaniałe kręcone, drewniane schody ozdobione figurami Minerwy i lwa oraz oryginalne polichromowane manierystyczne stropy. Dlatego też jest jednym z najokazalszych oraz najlepiej zachowanych przykładów kamienicy patrycjuszowskiej w Polsce.

W 1970 r. we wnętrzach Kamienicy pod Gwiazdą otwarto pierwszą w Polsce stałą ekspozycję sztuki dalekowschodniej, która powstała dzięki kolekcjonerowi Tadeuszowi Wierzejskiemu, jednemu z najhojniejszych darczyńców polskich muzeów po II wojnie światowej. To właśnie z jego zbiorów pochodzą najcenniejsze obiekty prezentowane na wystawie Świat Orientu.

Dodatkowo przypominamy, o naszej ofercie biletów łączonych do Muzeum Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą oraz Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, gdzie prezentujemy sztukę pozaeuropejską. Obydwie te wystawy  można zobaczyć w ramach jednego wspólnego biletu [LINK TUTAJ]

________________

Otwarcie Muzeum Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Termin: 22 lipca 2023 r. , godz. 10.00

________________

baner