MUSEJON Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2023

Muzeum Okręgowe w Toruniu otrzymało wyróżnienie w konkursie MUSEJON Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku za najlepsze przedsięwzięcie muzealne w 2023 roku w kategorii „edukacja i regionalizm” za projekt ,,Jestem Wolny jestem sobą”. Nagrody zostały wręczone 12 września br. podczas uroczystej gali w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

dyplom

Archiwum MOT

Przypomnijmy, że nagrodzony projekt, którego kuratorkami są Katarzyna Pietrucka oraz  Magda Polanowska, poprzez konkurs dla dzieci i młodzieży ma na celu szerzenie wiedzy na temat profilaktyki uzależnień i radzenia sobie z różnymi zagrożeniami, walką z wszelkiego rodzaju uzależnieniami, negatywnymi emocjami i promocją atrakcyjnych sposobów spędzania czasu wolnego.

kobiety soją ,kwiaty, dyplom

Fot. Marcin Zdanowski

Temat jest niezwykle trudny i potrzebny, gdyż we współczesnym świecie, na dziecko stające się nastolatkiem i dołączające do różnych grup rówieśniczych (w szkole, kołach zainteresowań, miejscu zamieszkania), czyha wiele niebezpieczeństw, które poprzez niekorzystny splot okoliczności, brak wiedzy, błędy wychowawcze mogą stać się realnymi zagrożeniami mającymi wpływ na zdrowie i przyszłe życie młodego człowieka. Oprócz wciąż „modnych” uzależnień takich jak: alkohol, nikotyna czy różne formy substancji psychoaktywnych (dopalacze, narkotyki) ostatnie dekady przyniosły nowe formy nałogów. Postęp cywilizacyjny i gwałtowny rozwój technologiczny sprawiły, że powszechnie dostępne stały się nowoczesne urządzenia – telefony komórkowe, tablety czy laptopy dające szybki i bezproblemowy dostęp do Internetu. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie i organizowanie wielu aktywności, ale niesie też potencjalne niebezpieczeństwo w postaci trudno zauważalnego, podstępnego uzależnienia od gier internetowych, mediów społecznościowych czy hazardu dostępnego w sieci.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pokonkursowej ,,Jestem wolny, jestem sobą” w Muzeum Historii Torunia do dnia 15 października 2023 r.

 

_______

baner