Dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wystawę czasową „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”

Niezwykle miło jest nam poinformować, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ​przyznało Muzeum Okręgowemu w Toruniu dotację w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Zajęliśmy zaszczytne 1. miejsce z ponad 200. wybranych przedsięwzięć z całej Polski, za projekt wystawy czasowej „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która planowana jest na wrzesień br. Kwota dotacji wynosi 360 000 zł.
Mikołaj Kopernik posąg na tle budynku z czerwonej cegły

fot. Archiwum MOT

Wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, związana z celebrowaniem  550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, opowiada o Koperniku, ukazując renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Znajdują się na niej znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV, a XVI w. Od września do listopada w toruńskim Ratuszu Staromiejskim gości niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m.in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie, Biblioteki Uniwersytetu w Uppsali, Galerii Narodowej we Lwowie czy z Galerie dell’Accademia w Wenecji.

Na wystawie prezentowane są obrazy, rysunki i grafiki takich artystów, jak: Cima de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Bonola, Carlo Urbino, czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji pełni mit antycznego Apolla.

Na wystawie nie zabraknie również dokumentów, rękopisów, inkunabułów i starodruków ściśle związanych z osobą Mikołaja Kopernika, kilka pisanych jego własną ręka. Wielką atrakcją wystawy jest chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma, a na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali.

W końcu ekspozycji towarzyszy bogata prezentacja ikonografii kopernikańskiej, a wiele obrazów przedstawiających uczonego jest pokazana w Torunia po raz pierwszy. Jednym słowem jest to spotkanie z wielkim uczonym, miłośnikiem Italii na tle arcydzieł sztuki włoskiego odrodzenia.

Wystawa ,,Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i programu „Wspieranie działań muzealnych”, którego celem jest wspieranie działalności w zakresie opieki konserwatorskiej nad muzealiami, archiwaliami i księgozbiorami, a także prezentacji zbiorów w postaci atrakcyjnych poznawczo projektów wystawienniczych i wydawniczych.
Całkowita wartość zadania wynosi 1 062 168,82 zł, w tym kwota 360 000,00 zł to środki pochodzące z Funduszu promocji Kultury i programu ,,Wspieranie działań muzealnych”.
Więcej informacji możecie Państwo znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: [LINK TUTAJ]

Projekt został wsparty ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Partnerem głównym wystawy jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. 

Partnerem wystawy jest Miasto Toruń.

_______________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

                                                                                                               

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika

 

 

Logo UNESCO. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika