Mikołaj Kopernik – opowieść o życiu i dziele – wystawa objazdowa Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu zapraszają do wypożyczenia wystawy czasowej „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” w miesiącach grudzień 2023  i styczeń 2024 roku.

Jest to okazja do świętowania Roku Kopernikańskiego 2023 i wzbogacenia oferty Państwa placówek. Wystawa jest także dostępna do wypożyczenia w późniejszych terminach.

Archiwum MOT

 

Ekspozycja pt. „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, jest następną, po cieszących się wielką popularnością „Świecie Toruńskiego Piernika” i „Fiat Lux”, propozycją wystawy „wędrującej”, przeznaczonej do eksponowania w instytucjach muzealnych i naukowych w całym kraju. Celem wystawy jest zaprezentowanie i popularyzowanie postaci Mikołaja Kopernika, w nowoczesny, atrakcyjny dla zwiedzających sposób. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach toruńskiego uczonego, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii. Zaprojektowana z myślą o wnętrzach muzealnych, wystawa nasycona jest zabytkami, prezentującymi życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku (m.in. późnośredniowieczną ceramiką, naczyniami klepkowymi, monetami, detalem architektonicznym).
Ulotka złożona z kilku części. U góry panorama Torunia z Herbem, pośrodku obraz przemawiającego Kopernika, obok stół z epoki, kolejne zdjęcie filmu. Na dole pierwsze zdjęcie przedstawiające teleskop na tle białej ściany, obok zdjęcie księgi ,,O obrotach...", dalej zdjęcie części multimedialnej ekspozycji.

Fot. Archiwum MOT

Dodatkowym walorem wystawy są specjalne punkty aktywizujące, dające odbiorcom możliwość lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci, jaką był Mikołaj Kopernik. W obrębie ekspozycji pojawiają się elementy multimedialne (film, animacja komputerowa) mające za zadanie w atrakcyjny i dostępny sposób wyjaśniać problematykę odkryć astronomicznych Mikołaja Kopernika, ale także realiów czasów, w których żył. Wszystkie te elementy decydują o głównie edukacyjnym charakterze przedsięwzięcia.
Ulotka informująca, z makietą domu Mikołaja Kopernika w tle

Fot. Archiwum MOT

➡️Szczegółowe informacje dotyczące logistyki i kosztów wypożyczenia można uzyskać w Domu Mikołaja Kopernika (oddziale Muzeum Okręgowym w Toruniu), telefonicznie, pod numerem 56 660 56 03 bądź mailowo, pisząc na adres: dmk@muzeum.torun.pl.
Zapraszamy do kontaktu‼️
_________________________________________

Autorka: Monika Bojarska