„Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”, który odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 17.00. Wystawa dostępna do 27 października br.

A. Kupniewski, Brosza, fot. A. Obszyński

Zdaniem Elżbiety Dzikowskiej biżuteria jest pełnoprawnym dziełem sztuki, należąc do kategorii dzieł „noszonych”. W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika od 7 czerwca do 27 października 2024 r. oglądać można niezwykle oryginalną kolekcję naszyjników, pierścieni i brosz autorstwa Jolanty i Andrzeja Kupniewskich. Oboje artyści prowadzą od ponad 30 lat pracownię złotniczą i tyle samo poznają arkana sztuki.

J. Kupniewska, pierścień, fot. A. Obszyński

Oboje też wypracowali swoją indywidualną stylistykę. „U Joli – mówi Andrzej Kupniewski  – jest ona czysta, przejrzysta i delikatna, u mnie wręcz odwrotnie, ale zawsze z zachowaniem minimalizmu. Moje obiekty sprawiają wrażenie ciężkich i mrocznych przy jednoczesnym zachowaniu ergonomicznej wagi przedmiotów. Elżbieta Dzikowska określiła mnie jako »drapieżnego minimalistę«”.

Fot. E. Dzikowska

Jola i Andrzej są wnikliwymi obserwatorami natury, skąd czerpią inspirację tworząc biżuterię. I tak zafascynowani wyjątkową kolekcją zdjęć „Ziemia z bliska” Elżbiety Dzikowskiej, stworzyli cykl biżuterii w metaloplastycznej interpretacji. Uchwycone w artystycznej makrofotografii: wyschnięte koryto rzeki w Mongolii, kora drzew, świetlne refleksy na tafli wody, czy meandryczne formy piasków pustyni, stanowią długotrwałą inspiracją dla Joli i Andrzeja Kupniewskich.

A. Kupniewski, naszyjnik, fot. N. Kupniewska

Sztuka łączy, tym razem pracownię złotniczą z dziełami wybitnej fotografki Elżbiety Dzikowskiej i Jej spojrzeniem na wielki świat. Ekspozycja, która znalazła miejsce w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu jest najlepszym przykładem różnych sposobów postrzegania świata i wyrażania sztuki we wzajemnych relacjach, inspiracjach.

J. Kupniewska, naszyjnik, fot A. Obszyński

Na wystawie, oprócz zdjęć Elżbiety Dzikowskiej i około 100 egzemplarzy biżuterii Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, znalazły się również: filmy Cypriana Olenckiego i Antona Groscha, fotografie Niny Kupniewskiej, Arkadiusza Obszyńskiego, Jacka Ożóga i Sebasstiana Skalskiego oraz prace projektantki mody Joanny Weyna.

 

                                                                                                                          Magdalena Nierzwicka

Plakat Metamorfozy natury, proj. K. Deczyński

______

Wystawa fotografii: „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż wystawy: 7 czerwca 2024 r., godz. 17.00

Termin: 8 czerwca – 27 października 2024 r.

Kurator wystawy: dr Magdalena Nierzwicka

_____

____