Medal „Hereditas Saeculorum” dla dyrektora Rubnikowicza

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz otrzymał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Hereditas Saeculorum” za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków. Wyróżnienie wręczane jest w konkursie Dziedzictwo Wieków.

Celem konkursu jest wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości, promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku, uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków. Medal, będący nagrodą w konkursie, ma promować najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wyróżniając zarządców zabytków i wykonawców prac (kategoria I), a także osoby i instytucje posiadające szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie (kategoria II).

Dr Marek Rubnikowicz otrzymał medal w II kategorii. Kapituła doceniła jego 13-letnią pracę na stanowisku dyrektora Muzeum Okręgowego. W opinii oceniających skuteczne i efektywne zarządzanie placówką doprowadziło do jej dynamicznego rozwoju. Wiąże się to m.in. z poszerzeniem działalności merytorycznej, wystawienniczej i naukowo-badawczej, a także z modernizacją infrastruktury.

Za najważniejsze osiągnięcie Nominowanego należy uznać przemodelowanie misji i roli muzeum, dzięki czemu w relatywnie krótkim czasie kierowana przez niego instytucja stała się nowoczesną placówką muzealną o znacząco powiększonej powierzchni ekspozycyjnej – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Wśród najważniejszych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami wymieniono remonty, konserwacje i adaptacje ośmiu zabytków architektury – dziedzińca Ratusza Staromiejskiego, a także zagospodarowanie budynków: przy ul. Św. Jakuba, gdzie mieści się Dział Archeologii i Biblioteka Naukowa, Muzeum Podróżników przy ul. Franciszkańskiej 9, Kamienicy pod Gwiazdą (urządzenie ogrodu orientalnego w podwórzu) oraz dawnej fabryki pierników na Muzeum Toruńskiego Piernika i Koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń.

Wręczenie medali nastąpi 18 września w pałacu Lubostroń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.