Konkurs plastyczny „Jestem wolny – jestem sobą!” przedłużony do 21 kwietnia 2023 r. Zapraszamy do udziału!

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w 2. edycji konkursu plastycznego na plakat profilaktyczny „Jestem wolny – jestem sobą!”. Celem konkursu jest przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat profilaktyki uzależnień i radzenia sobie z różnymi zagrożeniami. Proponujemy zrobić to poprzez sztukę, dlatego zachęcamy młodego człowieka do aktywności artystycznej i do twórczego zaprezentowania problematyki uzależnień. Działanie to skierowane jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat, a prace można nadsyłać na adres Muzeum Okręgowego w Toruniu do 21 kwietnia 2023 r.

 

Obrazek, na którym przedstawiona została w sposób metaforyczny, dziewczynka która unosi się na białym obłoku w chmurach, w błękitnym niebie, tuż obok świeci słońce. Jest uśmiechnięta, zadowolona. Unosi się na obłoku a pod nią w czarnych, smutnych kolorach namalowano rzeczy związane z uzależnieniami, puste butelki, opakowania.

Aut. Zofia Zalfresso-Jundziłło, l. 10, „Jestem wolny – jestem sobą”, opiekun plastyczny: Agnieszka Oberlan-Stefańska

We współczesnym świecie, na dziecko stające się nastolatkiem i dołączające do różnych grup rówieśniczych (w szkole, kołach zainteresowań, miejscu zamieszkania), czyha wiele niebezpieczeństw, które poprzez niekorzystny splot okoliczności, brak wiedzy, błędy wychowawcze mogą stać się realnymi zagrożeniami mającymi wpływ na zdrowie i przyszłe życie młodego człowieka. Oprócz wciąż „modnych” uzależnień takich jak: alkohol, nikotyna, czy różne formy substancji psychoaktywnych (dopalacze, narkotyki) ostatnie dekady przyniosły nowe formy uzależnień. Postęp cywilizacyjny i gwałtowny rozwój technologiczny sprawiły, że powszechnie dostępne stały się nowoczesne urządzenia – telefony komórkowe, tablety czy laptopy dające szybki i bezproblemowy dostęp do Internetu. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie i organizowanie wielu aktywności, ale niesie też potencjalne niebezpieczeństwo w postaci trudno zauważalnego, podstępnego uzależnienia od gier internetowych, mediów społecznościowych czy hazardu dostępnego w sieci.

Udział w konkursie zwieńczony zostanie czteromiesięczną ekspozycją wybranych przez jury prac w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów. Nagrodzone prace prezentowane będą także w przestrzeni miejskiej – na bilbordach przy placu Mariana Rapackiego. Natomiast nagrody w formie voucherów pozwolą spędzić miło czas z rodziną na imprezach artystycznych.

Zachęcamy do udziału w Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Jestem wolny – jestem sobą!”. Aby wziąć udział w Konkursie należy wypełnić poniższe formularze:

Prace należy przesyłać na adres:

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Dział Edukacji
Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń

Bądźmy sobą, bądźmy wolni, bądźmy kreatywni!

Regulamin konkursu „Jestem wolny – jestem sobą!” 2023 [TUTAJ LINK]

 

Zdjęcie to namalowany obraz, który przedstawia tłum, z których tylko jedna postać jest szczęśliwa, zadowolona i uśmiechnięta, w kolorowych barwach, ubrana w żółty sweterek, ma czerwone włosy i czerwone okulary w kształcie serc, Pozostałe postaci są szare i smutne, przygnębione.

Aut. Łucja Kozielec, l. 15, „Jestem wolny – jestem sobą”, opiekun plastyczny: Agnieszka Oberlan-Stefańska

______________________

Konkurs i wystawę dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń