Historia Polski na banknotach

Miło nam poinformować, że Muzeum Okręgowe w Toruniu dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu „Kultura cyfrowa”, realizuje projekt „Historia Polski na banknotach – digitalizacja i udostępnienie zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”, którym dzięki prezentacji zbiorów w Internecie, pozwoli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Muzeum posiada w swoich zbiorach około 12 000 unikalnych obiektów, co czyni ją jedną z największych tego typu kolekcji w Polsce i Europie. Ze względu na swoją użytkową naturę, banknoty te są ściśle związane z historią i rozwojem polskiej państwowości. Cechują się wysoką wartością artystyczną i warsztatową. Spośród nich wyselekcjonowano reprezentatywny zbiór 250 eksponatów, będących cennym elementem polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Są to między innymi: banknoty XVIII- i XIX-wieczne (1794-1866), zawierające bilety skarbowe, drukowane podczas Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r., bilety kasowe Księstwa Warszawskiego z 1810 r., banknoty Królestwa Polskiego z lat 1824-1866, banknoty Generalnego Gubernatorstwa (1916-1917), banknoty Rzeczypospolitej Polskiej – waluta markowa i złotowa (1919-1939), banknoty Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1944-1989), oraz banknoty Rzeczypospolitej Polskiej po 1989 roku.

W ramach zadania zdigitalizowany i udostępniony zostanie unikalny zbiór 250 banknotów z terenu Polski, znajdujących się w naszej kolekcji. Głównym celem projektu jest zachowanie i szerokie udostępnienie ważnego zasobu polskiego dziedzictwa kulturowego. W wyniku jego realizacji, w ramach portalu Europeana i na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej, udostępnione zostaną zbiory, służące do celów edukacyjnych i popularyzatorskich. Szczególnie istotny jest ów wymiar edukacyjny, który opiera się na stworzeniu scenariuszy lekcji, dotyczących kluczowych dla polskiej państwowości momentów, ilustrowanych wybranymi obiektami. Projekt to pierwsza w tego typu inicjatywa w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.

Fotografia do20 marek polskich

20 marek polskich, 17.05.1919, emitent: Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, wym. 145 x 92 mm, autor: Adam Jerzy Półtawski

Wirtualny katalog banknotów dostępny będzie w dwóch wersjach językowych (polski, angielski). Użytkownicy będą mieli możliwość pobrania fotografii obiektów w kilku wersjach rozdzielczości. W ramach projektu udostępnionych zostanie także 5 polskojęzycznych audiodyskrypcji dotyczących najciekawszych pod względem historycznym obiektów. Dostęp do zbiorów będzie bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Pomocy Kultury – państwowego funduszu celowego.