„Ekwador i Wyspy Galapagos” – spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Wińskim

Muzeum Podróżników im Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Wińskim, które odbędzie się 3 listopada 2023 r. o godz. 17.00. Tematem prelekcji będzie ,,Ekwador i Wyspy Galapagos”.

 

lama i osoba

Fot. Mariusz Wiński

„Podróżuję od dawna, bo wśród rozmaitych zajęć pozazawodowych podróże były dla mnie zawsze bardzo ważne. Pozwalają nie tylko podziwiać piękno świata, ale także poznać problemy, z jakimi zmagają się ludzie w różnych częściach naszego globu. Moim ulubionym kontynentem jest Afryka. Byłem tam wielokrotnie, bo jest w niej magia, która przyciąga. Jednakże magii nie można opisać czy opowiedzieć, magię trzeba odczuć. Sądzę, że w jakimś stopniu udało się ją przekazać reżyserowi i świetnym aktorom filmu „Pożegnanie z Afryką” według Karen Blixen.

nocne etniczne tańce

Fot. Mariusz Wiński

Na drugim miejscu stawiam Amerykę Południową, jej wspaniałą przyrodę i bardzo bogatą paletę ludzkich ras i charakterów. Ekwador (nieco mniejszy od Polski) jest na mapie tego kontynentu maleństwem niknącym obok wielkich sąsiadów, jednakże jest to kraj bardzo ciekawy. Tworzą go zróżnicowane krainy: Costa, Sierra i Oriente (wybrzeże Pacyfiku, góry i część wschodnia). I nie chodzi tu tylko o wspaniałe, a tak bardzo różnorodne krajobrazy i przyrodę, czynne wulkany i tętniące życiem lasy deszczowe w dorzeczu Amazonii, ale także o bardzo różne poglądy polityczne mieszkańców w tych krainach, z czym rząd miewa od lat mniejsze lub większe kłopoty.

jezioro w górach

Fot. Mariusz Wiński

W Ekwadorze byłem dwukrotnie, ostatnio – w okresie pandemii – oraz 20 lat wcześniej. Zauważyłem, że kraj się rozwinął. Z dawnego eksportera głównie bananów i ciętych kwiatów stał się także eksporterem ropy naftowej odkrytej w prowincji Oriente. Lotnisko w Quito, chyba jako jedyne na świecie usytuowane w centrum stolicy, zostało przeniesione na peryferia. Rodzimą walutę – sukre – mało stabilną i często dewaluowaną zamieniono na dolar amerykański, co niektórzy obywatele kraju odczuwają jako częściowe odebranie godności narodowej. Atrakcyjność części kontynentalnej to nie wszystko.

plakat

Projekt K. Deczyński

Do Ekwadoru należą także wyspy Galapagos, których wyjątkowość podkreśla fakt, iż 98% archipelagu stanowi chroniony prawem Park Narodowy. Na wyspach oddalonych od kontynentu o 1000 km ewolucja przebiegała własną drogą, co doprowadziło do powstania unikalnej flory i fauny. Karol Darwin tu właśnie dojrzał do sformułowania śmiałej, jak na ówczesne czasy, teorii ewolucji”.

                                                                                                                                                                                                                                                                                Mariusz Wiński

Mariusz Wiński z wykształcenia jest geofizykiem, a jego wieloletnią pasją jest podróżowanie. Odwiedził około 100 krajów rozsianych na kilku kontynentach, przemierzając je z aparatem fotograficznym, rejestrując wspaniałą przyrodę oraz ludzi i ich obyczaje.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

________

Wydarzenie: ,,Ekwador i Wyspy Galapagos”

Gdzie: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Termin: 3 listopada 2023 r., godz. 17.00

Prowadzący spotkanie: Mariusz Wiński

________

 

 

 

 

baner