Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, przygotowało wystawę prac Roberta Marka Jurgi, niezwykle cenionego ilustratora i autora książek poświęconych architekturze militarnej. Artysta przygotował specjalny zbiór rysunków przedstawiających dzieje i rozwój obiektów fortecznych, wzniesionych na terenie Polski, który prezentowany będzie w murach muzeum od 16 stycznia br.

wnętrze muzealne

Fot. A.Kowalkowski

Wystawa pt. „Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi” umożliwili prześledzenie ewolucji fortyfikacji we wszystkich fazach rozwoju. Od prostego grodu, gdzie ściana częstokołowa, za którą obrońca chował się z łukiem, mieczem i tarczą, była jedyną linią obrony, poprzez zamki, miasta warowne, twierdze, po budowane w wielu liniach obrony przed II wojną światową schrony, w których pod pancerzami chowano nowoczesną artylerię i stanowiska broni piechoty.

makieta , grafika fortyfikacji w kolorze

Fot. A.Kowalkowski

Na szczegółowych, w większości kolorowych rysunkach, można zobaczyć i porównać zachodzące w czasie zmiany systemów i elementów obronnych, manier, szkół fortyfikacyjnych – od prostych po wysoce skomplikowane. Dzisiaj czasem trudne do zrozumienia, bez znajomości podstaw wiedzy historycznej.

szkice, grafika, ekspozycja na ścianie

Fot. A.Kowalkowski

Ekspozycję podzielono chronologicznie na pięć okresów historycznych, łatwych do identyfikacji w krajobrazie warownym Polski. Dodatkową atrakcją  jest kolekcja książek autorstwa Roberta Marka Jurgi, poświęconych budownictwu obronnemu.

szkice, grafiki, ekspozycja na ścianie

Fot. A.Kowalkowski

Ekspozycję, dostępną w sali wystaw czasowych Muzeum Twierdzy Toruń, będzie można oglądać do końca kwietnia br.

szkic fortyfikacji

Fot. A.Kowalkowski

Zapraszamy Państwa gorąco do obejrzenia najnowszej ekspozycji w Muzeum Twierdzy Toruń.

gabloty z publikacjami

Fot. A. Kowalkowski

___

Wystawa: Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Termin: 16.01 – 30.04.2024 r.

Kurator: Adam Kowalkowski