Dyrektor Rubnikowicz kończy pracę w Muzeum Okręgowym w Toruniu

28 sierpnia 2020 roku swoją pracę w Muzeum Okręgowym w Toruniu zakończy jego dyrektor dr Marek Rubnikowicz. Przez najbliższy rok obowiązki dyrektora pełnić będzie dotychczasowa wicedyrektor ds. naukowych Aleksandra Mierzejewska.

Dr Marek Rubnikowicz objął stanowisko dyrektora 1 stycznia 2007 roku. W czasie jego blisko 14 lat pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Marek Rubnikowicz w 2018 roku za zasługi na rzecz kultury otrzymał Złoty Medal „Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wciąż pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatny Raport z działalności Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020 będący podsumowaniem ostatnich 14 lat pracy toruńskiej instytucji można znaleźć W TYM miejscu.

Aleksandra Mierzejewska to absolwentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1999 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu muzealnictwa, w Muzeum Okręgowym w Toruniu pracuje od 1984 roku. Przez 17 lat pełniła funkcję kierownika Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia, od 2017 roku pracuje na stanowisku wicedyrektora ds. naukowych. Aleksandra Mierzejewska zrealizowała blisko 40 wystaw, jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji. Jej projekty oraz wystawy nagradzano i wyróżniano m.in. w konkursie Sybilla, będącym najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.