Dom Mikołaja Kopernika z Wyróżnieniem specjalnym EMYA 2022

Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Państwem niezwykle radosną informacją. W sobotni wieczór (7 maja), podczas gali rozdania nagród European Museum of the Year Award 2022 (EMYA), które odbyło się w estońskim Tartu w ramach konferencji Europejskiego Forum Muzeów, Muzeum Okręgowe w Toruniu odebrało Wyróżnienie specjalne dla Domu Mikołaja Kopernika.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji jury, Wyróżnienie trafiło (…) do muzeum, które tworzy nowe podejście interpretacyjne dla muzeum biograficznego, ukazując relacje pomiędzy historią a miastem, a także pomiędzy biografią wielkiego człowieka a miastem. Projektu, który udowadnia, że można wykonać dobrą robotę przy ograniczonych zasobach i małym zespole kuratorów (…). Jest to nie tylko sukces naszego muzeum, ale także całego polskiego muzealnictwa, którego jedynym reprezentantem w tegoroczne edycji było toruńskie Muzeum Okręgowe.

Nagroda EMYA to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich, której celem jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim muzealnictwie i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. Nagroda przyznawana jest od 1977 roku przez European Museum Forum (EMF) – niezależną organizację pozarządową, której misją jest promowanie nowych rozwiązań w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje wiele projektów w obszarze kultury.

W 2022 roku do nagrody, jako jedyne muzeum z Polski, nominowany został Dom Mikołaja Kopernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Choć sama nominacja jest już wielkim uznaniem, to otrzymanie Wyróżnienia specjalnego na poziomie europejskim jest dla nas niebywałym sukcesem, tym bardziej, że w gronie nominowanych znalazło się aż 60 muzeów.

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, dlaczego nowa wystawa stała w Domu Mikołaja Kopernika, która otwarta została w roku 2018 znalazła się w konkursie nagród za rok 2021, a to z racji pandemii, która zmieniła funkcjonowanie konkursu w ten sposób, że niektóre zgłoszenia z 2020 r. zostały przesunięte do oceny na kolejne lata, stąd nasza nominacja ujawniła się dopiero w edycji EMYA 2022.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym muzeom oraz Koleżankom i Kolegom muzealnikom tworzącym zespoły tych instytucji.