Dies Natalis Copernici | 551. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbędzie się wydarzenie, które będzie podsumowaniem i symbolicznym zamknięciem jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Tematem planowanej uroczystości będzie refleksja na temat obecności Mikołaj Kopernika w ikonosferze, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania postaci astronoma w grafice. Razem z zaproszonymi gośćmi, tj. Mariuszem Knorowskim, który przygotuje prelekcję na temat historii plakatu kopernikańskiego, Jarosławem Bujnym – organizatorem dużego konkursu na plakat kopernikański w Olsztynie, Lechem Karczewskim plastykiem toruńskim, wieloletnim admiratorem tematu kopernikańskiego w wielu własnych pracach plastycznych, i Mirkiem Gurzyńskim – plastykiem młodego pokolenia, czerpiącym z inspiracji kopernikańskich, zastanowimy się nad siłą i znaczeniem wizerunku Mikołaja Kopernika we współczesnej plastyce.

 

Plakat z Mikołajem Kopernikiem i harmonogramem wydarzenia pt. Dies Natalis Copernici

 

Nietypowym zdarzeniem towarzyszącym imprezie Dies Natalis będzie performatywny występ w formule Live Art Andrzeja Poprostu, twórcy toruńskich murali, który przez cały wieczór będzie malował swój mural wewnętrzny, poświęcony postaci Mikołaja Kopernika.

W tym roku w ramach Dies Natalis Copernici Dom Mikołaja Kopernika przygotowuje wystawę „Kopernik 550+1”. Będzie to bogaty pokaz ponad 100 plakatów o tematyce kopernikańskiej z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Tradycyjną częścią wydarzenia jest również występ artystyczny. Specjalny koncert na tegorocznym jubileuszu kopernikańskim zaprezentuje ekipa Voices of the Cosmos, czyli Rafał Iwański, Wojciech Zięba oraz Sebastian Soberski. Widzowie będą mieli okazję posłuchać naturalnych dźwięków dobiegających z kosmosu, poddanych obróbce współczesnych inżynierów brzmień.

 

Prezentujemy harmonogram wydarzenia w dniu 19 lutego 2024 r.

17.00 – Przywitanie gości

Dyrektor Aleksandra Mierzejewska

17.05 –  Symboliczne zamknięcie roku kopernikańskiego 2023

Podsumowanie wydarzeń jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

17.20 – Wręczenie medali

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

17.25 –  Prelekcja: „O obrotach w ikonosferze…”

Mariusz Knorowski

17.45 –  Dyskusja panelowa: „Kopernik graficznie! Człowiek symbol – symbol człowieka. Dyskusja o motywach kopernikańskich w plakacie, grafice współczesnej i dizajnie”

Mariusz Knorowski, Mirek Gurzyński, Jarosław Bujny, Lech Karczewski

18.10 –  Otwarcie wystawy KOPERNIK550+1

Mała Galeria, II p.

18.15 –  Koncert VOICES OF THE COSMOS

Galeria, II p.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

________________________

Wydarzenie: Dies Natalis Copernici | 551. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Termin: 19 lutego 2024 r., godz. 17.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski

___

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Toruń

__

Logo Muzeum Okręgowego w Toruniu, grafiak