Dies Natalis Copernici 2023 r.

Tegoroczne Dies Natalis Copernici było dla Muzeum Okręgowego szczególne, gdyż 19 lutego 2023 r. obchodziliśmy okrągłą 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Muzeum Okręgowe w Toruniu włączyło się w organizację Dnia Nauki Polskiej, którego uroczysta Gala przygotowywana przez nowo powołaną Akademię Kopernikańską odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Dies Natalis Copernici 2023r., fot. Krzysztof Deczyński

Spotkania uczonych w dzień urodzin Mikołaja Kopernika to już toruńska tradycja. Przypomniała o tym Aleksandra Mierzejewska – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, która otworzyła Dies Natalis Copernici w CCK Jordanki, podkreślając że od lat 60. każdej zimy Muzeum Okręgowe świętuje kolejne rocznice urodzin astronoma.

Dies Natalis Copernici 2023r., fot. Krzysztof Deczyński

W tym roku z tej okazji w Toruniu gościliśmy noblistów, światowej sławy naukowców z rożnych dziedzin i artystów.

Dies Natalis Copernici 2023r., fot. Krzysztof Deczyński

Obecność w Toruniu laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki to duże wyróżnienie. Podczas części wydarzenia zatytułowanej Dies Natalis Copernici wykład wygłosił prof. Philip James Edwin Peebles, amerykański naukowiec, wykładowca Princeton University, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, który w 2019 otrzymał to najwyższe wyróżnienie. W Toruniu przekonywał, że dzięki technologii nowe przełomowe odkrycia mogą dziać się również dziś.  W swoim wykładzie wspominał też o teorii czarnych dziur, typach galaktyk czy formowaniu wszechświata.

Dies Natalis Copernici 2023r., fot. Krzysztof Deczyński

Prof. Michel Mayor – kolejny noblista wygłosił dla zebranych wykład pt. „Od jednego do miliardów układów planetarnych – zmiana paradygmatu w XX wieku”. Szwajcarski uczony i wykładowca na wydziale astronomii na Uniwersytecie Genewskim w swoim przemówieniu skupił się na rozwoju nauki i przemianach w teoriach oraz ciekawej kwestii ilości systemów planetarnych w Drodze Mlecznej.

Nobliści otrzymali pamiątkowe prezenty od Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, które będą przypominać o 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, spędzonej właśnie w naszym mieście.

Dies Natalis Copernici 2023r., fot. Krzysztof Deczyński

Zakończenie inauguracji pierwszego dnia Kongresu Kopernikańskiego uświetnił duet artystów –  Jakuba Józefa Orlińskiego, znanego na świecie kontratenora i pianisty Michała Biela. Zaprezentowali oni  najwybitniejsze klasyczne utwory operowe, również w języku polskim.

Dies Natalis Copernici 2023 r., fot. Krzysztof Deczyński

Dies Natalis Copernici 2023r., fot. Krzysztof Deczyński

________________________

Dies Natalis Copernici 2023

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika